Wiesław Weiss: O nazizmie mówi się dużo, ale za mało

- Dużo mówi się o zrywie w Powstaniu Warszawskim, ale też za mało, ile polski naród przez to wycierpiał - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Wiesław Weiss, dziennikarz i pisarz, redaktor naczelny pisma „Teraz Rock”.

Aktualizacja: 01.09.2016 11:01 Publikacja: 01.09.2016 10:59

Wiesław Weiss: O nazizmie mówi się dużo, ale za mało

Foto: rp.pl

Gość Jacka Nizinkiewicza, autor kryminału: „Biała wódka, czarny ptak”, opowiadał o swoje książce. - To nie do końca kryminał, bo też powieść historyczna, dotycząca historii najnowszej – mówił Weiss.

Weiss powiedział, że napisanie takiej książki, to były jego marzenia z młodzieńczych lat. - Stwierdziłem, że nie można rezygnować z takich marzeń, ambicji. Czekałem na to wiele lat, bo to marzenia z czasów studenckich – mówił autor.

Książka traktuje o młodym mężczyźnie, który wchodzi dopiero w dorosłe życie i chce wyjaśnić zagadkę, na którą się natknął. - Chciałem żeby to była wciągająca książka, jak film, z takim suspensem – mówił Weiss.

Publikacja porusza temat nazizmu, o którym – według Weissa – „mówi się dużo, ale też za mało”. - Dużo mówi się o zrywie w Powstaniu Warszawskim, ale też za mało, ile polski naród przez to wycierpiał – uważa autor. - W moim odczuciu powstanie było nieuniknione.

Weiss przyznał, że główny bohater to do pewnego stopnia on sam. - Bohater ma sporo cech autora, to był celowy zabieg, aby łatwiej mi się pisało tę książkę. Ktoś z bardzo bliskich mi osób opowiedział o tej zbrodni – powiedział Weiss, o brutalnych wydarzeniach, od których rozpoczyna się jego książka. - W książce jest sporo faktów – zapewnił autor.

- Napisanie książki trwało rok, musiałem przez to przerwać pisanie książki o solowej - poza Kultem - aktywności Kazika Staszewskiego – mówił Weiss, ale zapewnił, że wraca do pisania tej książki.

Pismo „Teraz Rock” istnieje od 25 lat na polskim rynku. Jak udało się ją utrzymać przez tak długi okres? - Trwamy mimo zmiany tytułu. Z mojego punktu widzenia pomysł był prosty: chodziło o stworzenie pisma dla konkretnego czytelnika, zainteresowanego muzyką rock – opowiadał Weiss. - Po drugie chodziło o stworzenie pisma fachowego. Od początku zakładaliśmy, że tym gatunkiem interesują się ludzie w różnym wieku – dodawał.

Muzyka może zmienić świat, mieć wpływ na zmianę polityki? - Piosenka Kazika o Lechu Wałęsie, który ma mu oddać sto milionów, prawdopodobnie sprawdziła się w tamtym czasie, ale dziś młody słuchacz pewnie nie wie o co w niej chodzi – mówił Weiss. - Mick Jagger śpiewał, że on nie jest w stanie zmienić świata. Muzyka rockowa nie zmienia świata, ale może wpływać na myślenie o nim – dodał. Gość programu uważa, że artyści nie powinni angażować się w politykę.

Wracając do swojej książki, zapowiedział, że planuje napisać jej kontynuację.

Kraj
Ustawa "lex Tusk". "Czy Andrzej Duda dołączy do polowania na czarownice?"
Kraj
Światowy Dzień Środowiska już wkrótce! Jaki temat przyświeca nam w tym roku?
Kraj
Ziobro vs Morawiecki: „Ile razy premier dymisjonował ministra sprawiedliwości?”
Materiał partnera
Miliony euro na społeczne projekty
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Bezpieczeństwo
Kto zawiadomi Polaków o ataku z powietrza? Rząd planuje zmiany
Kraj
Kaczyński i Tusk chcą dawać 800+. „Ale to nie wystarczy, aby rządzić”