Policja zatrzymała Nikę Melię, przywódcę największej gruzińskiej partii opozycyjnej. Do zatrzymania doszło we wtorek wczesnym rankiem, po szturmie sił specjalnych na siedzibę Zjednoczonego Ruchu Narodowego.

Policjanci zaatakowali budynek, w którym Melia oraz inni politycy opozycji i jej zwolennicy zebrali się, po wydaniu przez sąd nakazu tymczasowego aresztowania z 17 lutego. Według różnych doniesień w czasie operacji użyto gazu łzawiącego lub gazu pieprzowego.

Dowiedz się więcej: Gruzja. Lider opozycji aresztowany. USA wyrażają zaniepokojenie

Funkcjonariusze zatrzymali również 21 innych osób. Policja zajęła też serwery komputerowe z centrali założonej przez Micheila Saakaszwilego partii Zjednoczony Ruch Narodowy.

„Szturm na siedzibę głównej partii opozycyjnej i decyzja o zatrzymaniu przywódcy Zjednoczonego Ruchu Narodowego Niki Melii jest nie do przyjęcia” - skomentowała na Twitterze Anna Fotyga, eurodeputowana PiS.

Była szefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że kryzysu politycznego w Gruzji nie należy rozwiązywać siłą, agresją i poniżającymi wypowiedziami. „Wydarzenia tej nocy były koszmarem. Wszyscy marzymy o innym Gruzji” - stwierdziła.

Oświadczenie w związku z aresztowaniem lidera gruzińskiej opozycji wystosowało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Polska z uwagą śledzi rozwój wydarzeń w Gruzji. Apelujemy do stron sporu politycznego o przestrzeganie zasad prawa i powstrzymanie się od eskalacji napięcia. Wzywamy również do powrotu do bezpośrednich rozmów. Stabilna i przewidywalna Gruzja  est kluczowym partnerem UE w regionie” - czytamy w komunikacie.

Wcześniej „głębokie zaniepokojenie” zatrzymaniem Niki Melii wyraziła ambasada Stanów Zjednoczonych. W swoim komunikacie oświadczyła, że „dziś Gruzja cofnęła się na swojej drodze do stania się silniejszą demokracją w euroatlantyckiej rodzinie narodów”. „Żałujemy, że wezwanie Stanów Zjednoczonych i innych partnerów międzynarodowych do powściągliwości i dialogu zostało zignorowane” - dodano.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM