Reklama
Rozwiń

"Relacje Polski z Koreą Płn. ociepliły się po 2007 r."

- Bezpośrednio po upadku muru berlińskiego relacje z Polską się ochłodziły - mówi w rozmowie z Onetem Natalia Ojewska, współautorka dziennikarskiego śledztwa na temat wykorzystywania pracowników z Korei Północnej w Europie opublikowanego na początku roku na łamach "The Wall Street Journal".

Aktualizacja: 13.06.2018 09:07 Publikacja: 13.06.2018 08:57

"Relacje Polski z Koreą Płn. ociepliły się po 2007 r."

Foto: AFP

- Według informacji, które zebraliśmy od organizacji pozarządowych, Koreańczycy przyjeżdżali do byłych krajów komunistycznych. Byli w Czechach, byli w Bułgarii, byli na Ukrainie, gdzie obowiązywał ich ruch bezwizowy. W Czechach pracowały kobiety, aż do 2006 roku, gdy uruchomiono śledztwo policyjne, które ujawniło, że 80 proc. wypłat tych kobiet trafiało na konta rządowe, a następnie te pieniądze były przekazywane bezpośrednio reżimowi w Korei Płn. Wybuchł więc skandal i Czesi przestali wydawać Koreańczykom wizy. Podobne historie były w Bułgarii. Wychodziły na światło dzienne informacje o skandalicznych warunkach pracy i zabieraniu wypłat, więc ci pracownicy stawali się coraz bardziej niewygodni dla państw, które zaczęły się stopniowo z tego wycofywać. Oprócz Polski i Malty. Malta do zeszłego roku zatrudniała Koreańczyków. Polska tak samo - mówiła w rozmowie z Onetem Natalia Ojewska.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Kraj
Metro nie kursuje od Słodowca do stacji Centrum. „Podejrzenie, że coś się pali”
Kraj
Jedyne Centrum Integracji Cudzoziemców na Mazowszu będzie działało w Warszawie
Kraj
Pociągi wracają na trasę M1 po awarii w metrze warszawskim
Kraj
Tęcza powróci na plac Zbawiciela. Projekt wybrano w Budżecie Obywatelskim przy czwartej próbie
Kraj
„Dwie wieże” jeszcze w grze, choć już bez prokurator Ewy Wrzosek