Treść „Posłania do młodzieży” odczytał Jakub Wesołowski na koniec rocznicowej uroczystości z udziałem przywódców państw na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego. Słów apelu wysłuchało tam m.in. czterystu krakowskich licealistów,którzy zostali zaproszeni na uroczystość.
[ramka][srodtytul]Posłanie do młodzieży dla upamiętnienia dnia 4 czerwca 1989 roku[/srodtytul]
Nic nie jest tak ulotne i daremne, jak myśli i czyny, które nie są przypominane. Dlatego z tego miejsca, z Polski, gdzie powstała „Solidarność”, a historia jak w soczewce skupiła najważniejsze doświadczenia XX wieku, kierujemy te słowa do Was – do ludzi młodych, którzy dziś poznają historię, a jutro będą ją tworzyć.
Przed dwudziestu laty Europa przeżyła proces pokojowych przemian, zwany często Jesienią Ludów. To wtedy na ulicach i placach wielu miast pokolenie Waszych ojców odzyskiwało wolność dla siebie, dla Was i dla swoich narodów. Z entuzjazmem i radością, ale też z wielkim trudem, wracaliśmy do europejskiej rodziny państw demokratycznych i suwerennych.
Dzięki temu, co osiągnęliśmy, świat stał się lepszy. Znaczne połacie Europy, zniewolone po II wojnie światowej, mogły powrócić do normalnego życia. Ostatecznie pokonany został totalitaryzm, który na naszym kontynencie był najbardziej bolesnym doświadczeniem w XX wieku.