Watykan nie przychylił się do prośby diecezji rzymskiej o wprowadzenie uniwersalnego kultu Jana Pawła II. Tylko w niej i w Polsce będzie można m.in. obchodzić wspomnienie liturgiczne Jana Pawła II, które Benedykt XVI wyznaczył na 22 października (w rocznicę inauguracji pontyfikatu JP II).
Aby można było publicznie czcić papieża na całym świecie, potrzebna jest jego kanonizacja. Kiedy się jej spodziewać? – Nie sądzę, by można było stawiać precyzyjne prognozy co do daty. Mogę tylko powiedzieć, że po beatyfikacji biuro postulatora przystąpi do zbierania sygnałów o łaskach i ich ewentualnej oceny – powiedział w Radiu Watykańskim kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, dwa dni przed beatyfikacją Jana Pawła II.
Komisja nie będzie kolejny raz badać świętości osoby, nie będzie zbierać świadectw ani powtarzać tego, co już zrobiono podczas procesu beatyfikacyjnego.
Aby jednak doszło do kanonizacji, potrzebny jest nowy uznany przez Kościół cud. Pod uwagę będą brane uzdrowienia, które dokonały się już po beatyfikacji i są efektem modlitw do błogosławionego Jana Pawła II.
– Panuje wielkie oczekiwanie pośpiechu. To coś pozytywnego – ocenił kardynał Amato. – Czas do kanonizacji nie powinien być uważany za pusty albo po prostu za okres oczekiwania. Te miesiące, te lata to czas opatrznościowy, by lepiej poznać postać błogosławionego, by odpowiedzieć z większą wiernością na jego przykład i nauczanie – tłumaczył.