Wcześniej mówiono o jednym przypadku - była to 29 letnia Polka, przebywająca na oddziale nefrologicznym w Szczecinie.Dziecko jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Chodzi o siedmioletniego chłopca z Giżycka, który jest hospitalizowany w jednym z warszawskich szpitali. Stwierdzono u niego zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS). Najprawdopodobniej powodem choroby dziecka było wtórne zakażenie od ojca, który wrócił chory z Niemiec.
Wcześniej mówiono o jednym przypadku - była to 29 letnia Polka, przebywająca na oddziale nefrologicznym w Szczecinie. Według GIS należy spodziewać się kolejnych przypadków podejrzeń zakażenia tą bakterią. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają z Niemiec z objawami zatrucia pokarmowego.
Takich osób może być obecnie nawet kilkadziesiąt. Pobrane od nich próbki trafiają do badań mikrobiologicznych. GIS podkreśla, że taka procedura nie jest czymś nadzwyczajnym. Służby sanitarne przypominają także, iż przy wysokich temperaturach nasilają się zatrucia pokarmowe.
Jak poinformował zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand podejrzenie zakażenia bakterią stwierdzono m.in. u sześciu osób, które wróciły z turnieju piłkarskiego w Niemczech. Jedna z nich jest hospitalizowana.
Zakażenie może przenosić się przez skażoną wodę, świeże warzywa, surowe mleko, sery z niepasteryzowanego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną (np. w domu), w wyniku zaniedbań higienicznych, a także poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami.