Anna Słojewska z Brukseli
W opublikowanym wczoraj raporcie paryska organizacja gromadząca najbardziej rozwinięte gospodarki świata przedstawiła ocenę sytuacji w naszym kraju i rekomendacje dotyczące ryzyka korupcji w transakcjach międzynarodowych.
– Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek i w ciągu ostatniej dekady zanotowała 10-krotny wzrost poziomu inwestycji zagranicznych. W rezultacie polscy przedsiębiorcy mogą być coraz bardziej narażeni na ryzyko korupcji w swojej działalności ponadgranicznej. Niestety, Polska nie może się pochwalić nawet jednym sukcesem zakończonym postępowaniem antykorupcyjnym w tej dziedzinie – brzmi fragment oceny dokonanej przez ekspertów OECD.
Polska, podobnie jak wszystkie 34 kraje organizacji oraz Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Afryka Południowa, Rosja i Bułgaria, jest stroną konwencji antykorupcyjnej OECD i powinna postępować zgodnie z jej zapisami. Tymczasem wiele krajów przez lata nie uznawało za przestępstwo korumpowania przez firmy zagranicznych urzędników, którzy w zamian za łapówki dawali im lukratywne kontrakty.
Do efektywnej walki z tym procederem potrzebna była międzynarodowa konwencja, bo państwo, w którym łapówka jest wręczana, nie ma możliwości postawienia przed sądem zagranicznego inwestora.