Dziś opisaliśmy stanowisko Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich odnośnie nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym. Środowisko akademickie alarmuje w nim, że zmiany proponowane przez resort mogą mocno ograniczyć samodzielność uczelni.
Rektorzy krytykują zwłaszcza ograniczanie samodzielności Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uprawnienie ministra nauki do nieograniczonego ingerowania w statuty uczelni, a także narzucanie zasad dysponowania swoimi pieniędzmi.
Resort nauki wystosował oświadczenie w tej sprawie czytamy w nim, że „Ministerstwo Nauki w żadnej mierze nie zamierza naruszać niezależności Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy ingerować w realizowane przez nią zadania. (...) Proponowany przez rząd wybór przewodniczącego Rady w trybie rotacyjnym – na okres sześciu miesięcy – służyć ma jedynie demokratycznej i jak najpełniejszej reprezentacji wszystkich środowisk w pracach i decyzjach Rady. Tryb taki sprawdził się w przypadku Komitetu Polityki Naukowej, który jest ciałem opiniodawczym ministra nauki". MNiSW odniósł się także do kwestii ingerowania w statuty uczelni.
„Wspomniana w artykule propozycja zatwierdzania statutów uczelni przez ministra jest powrotem do uregulowań, jakie wypracowały środowiska rektorów w nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym z 2005 roku. Nie budziły one wówczas obaw o ograniczanie autonomii szkół wyższych. Powrót do tych wcześniejszych uregulowań – zdaniem MNiSW – jest konieczny ze względu na powtarzające się w statutach niektórych uczelni zapisy sprzeczne z porządkiem prawnym, często niekorzystne dla studentów czy pracowników naukowych. Uchylanie takich statutów w myśl obecnego prawa możliwe jest wyłącznie po interwencji ministra i prowadzi do czasowego funkcjonowania uczelni w warunkach naruszenia prawa.
Propozycji potwierdzania przez ministra zgodności statutu uczelni z prawem nie można traktować jako ingerencji w jej autonomię – analogicznie jak autonomii podmiotu nie narusza sprawdzenie zgodności jego statutu z prawem przy rejestracji w sądzie". MNiSW odnosi się także do kwestii finansowych: „Opisana w artykule propozycja Ministerstwa Finansów, by uczelnie mogły lokować przychody własne wyłącznie w BGK, znajdowałaby uzasadnienie wyłącznie w sytuacji, w której przychody te należałyby do sektora finansów publicznych.