Reklama
Rozwiń

Przegląd prasy: Wygrana to przegrana

"Rzeczpospolita” na pierwszej stronie pisze o pękającej europejskiej solidarności wobec Ukrainy. Wiele krajów, w tym Węgry, Czechy, Grecja i Cypr chce złagodzenia sankcji wobec Rosji, bo szkodzi to ich interesom gospodarczym.

Aktualizacja: 20.05.2015 14:20 Publikacja: 20.05.2015 08:25

Mirosław Żukowski

Mirosław Żukowski

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Unijni dyplomaci twierdzą, że Angeli Merkel coraz trudniej utrzymywać wspólny europejski front. Jerzy Haszczyński komentując to przypomina, że Rosja i jej polityka się nie zmieniła, Putin pozostaje takim samym agresorem jakim był, a Europa wyciąga dłoń do zgody i polski przewodniczący Rady Europejskiej pozostaje bezsilny.

W cyklu tekstów o wyborach w „Rzeczpospolitej” zwraca uwagę wywiad z Lechem Wałęsą, który choć nie ukrywa swego poparcia dla Bronisława Komorowskiego i zapowiada, że będzie na niego głosował, to od razu zastrzega: uczyni tak, bo nie chce oddać głosu na kandydata PiS. Na pytanie w jakiej Polsce obudzimy się w poniedziałek, Wałęsa odpowiada: „Obudzimy się w Polsce, której prezydentem będzie jednak Bronisław Komorowski. Powtórzę: wygrana Dudy byłaby jego przegraną. On tych wszystkich obietnic nigdy nie spełni”.

Krytyk sztuki Monika Małkowska w kontekście wyborczym pisze w „Rzeczpospolitej”, że „kultura jest niszczona, ludzie jej się poświęcający nie mają jak i za co się utrzymać. Dlaczego mają bać się nadejścia «czegoś jeszcze gorszego»? Dla nich najgorsze już było”. Jej zdaniem w ostatnich latach sztandarowe hasło liberalizmu „żyj i daj żyć innym” zstąpił slogan „żyj kosztem innych”.

Na stronach zagranicznych „Rzeczpospolitej” jak zawsze interesująca korespondencja z Rzymu Piotra Kowalczuka, w której przypomina on, że włoski rząd częściowo wycofuje się z podwyższonego cztery lata temu wieku emerytalnego.

W „Gazecie Wyborczej” na pierwszej stronie i tłustym drukiem subtelna w formie i prosta w treści atrakcja dla wyborców - wiersz Wojciecha Młynarskiego pokazujący co nas czeka, jeśli wygra Andrzej Duda. Adam Michnik w dużym wywiadzie przekonuje czytelników „GW”, że „nie lekceważy tej rewolty” i radzi młodym z PiS, by jak najszybciej wymienili Kaczyńskiego i Macierewicza, bo dopóki jest Kaczyński nic się nie zmieni.

W „Dzienniku Gazecie Prawnej” wywiad z Andrzejem Dudą pod wszystko mówiącym tytułem: „Nikt mną nie będzie sterował. Sterowany przez rząd PO jest Komorowski”.

„Polska The Times” to głównie rozmowa z Donaldem Tuskiem, który przypomina, że aby utrzymać jedność w Europie w sprawie ukraińskiej trzeba mieć po swojej stronie i Berlin, i Paryż. Twierdzi również, że niemożliwe jest otwarcie drzwi do Europy dla wszystkich uciekinierów z Afryki, a ci którzy twierdzą inaczej są cyniczni.

W tygodniku „Polityka” rzuca się w oczy brak drugiego odcinka instruktażowego wyborczego wstępniaka, może dlatego, że ten z poprzedniego numeru okazał się tak bardzo nieskuteczny.

I na koniec „Przegląd Sportowy”, a w nim wreszcie mądry Robert Radwański, ojciec i były trener Agnieszki I Urszuli. Na kilka dni przed turniejem Roland Garros, pytany o tę sławniejszą córkę, odpowiada: „Agnieszce życzę oczywiście jak najlepiej, choć na temat jej niektórych wyborów i decyzji zamilczę. To są teraz jej sprawy i jej odpowiedzialność”. Ta mądrość przyszła późno, ale dobrze, że przyszła.

Kraj
Gdzie spoczywają ciała ofiar obławy augustowskiej
Kraj
Co dzieje się we wnętrzu spalonego budynku w Ząbkach? Policja pokazała zdjęcia
Kraj
Prywatny akademik jak na Mokotowie. Nowa jakość studenckiego życia
Kraj
Koniec konfliktu Ryanaira i lotniska w Modlinie. Będzie 25 nowych tras
Kraj
Pożar w Ząbkach: Śledztwo prokuratury nabiera tempa, trwają przesłuchania świadków