W sezonie winiarskim, który zaczął się 1 sierpnia 2015 r., do ARR zgłosiło się dziesięciu winiarzy z województwa dolnośląskiego. Rok wcześniej było ich siedmiu, a w sezonie 2009/2010 czterech. W ślad za tym zwiększa się powierzchnia zarejestrowanych w Agencji upraw winorośli w tym regionie. W sezonie 2015/2016 wynosi ona 24,45 ha i jest o 3,58 ha większa niż minionym roku. Pięć lat temu sięgała ok. 7,4 ha.
– Województwo dolnośląskie to region o najstarszych w Polsce tradycjach winiarskich, najdogodniejszym klimacie do uprawy winorośli oraz z największymi, a także najwyżej położonymi w kraju winnicami – wyjaśnia Paweł Czyszczoń, dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (UMWD).
Dolny Śląsk nie jest jedynym regionem, gdzie uprawia się latorośl winną w Polsce. Najwięcej winnic powstało ostatnio w Małopolsce, okolicach Zielonej Góry oraz na Podkarpaciu.
Ostatecznie w sezonie 2015/2016 wino będą mogły sprzedawać 103 polskie winnice. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba zarejestrowanych producentów win poszła w górę o niemal 40 proc. W efekcie już niemal co siódma z winnic działających w naszym kraju chce wprowadzać swoje trunki na rynek.
Promują region
– Od roku gospodarczego 2012/2013 daje się zauważyć wzrost areału upraw winorośli oraz liczby producentów wina co dotyczy zarówno województwa dolnośląskiego oraz całej Polski – zwraca uwagę Piotr Burkot z ARR. – Spowodowało to w znacznej mierze m.in. wejście upraw winorośli nasadzonych kilka lat w fazę produkcyjną przy jednoczesnym wygaszaniu upraw winorośli, których uprawa nie sprawdziła się w danym rejonie – dodaje.
Wina Adorii, a ostatnio również trunki z z zachodniopomorskiej winnicy Turnau, oferuje grupa Ambra, m.in. właściciel sieci sklepów Centrum Wina.