Reklama
Rozwiń

#RZECZoPOLITYCE Prof. Mocek: Ulubione słowo rządu? Innowacja

- Każda ekipa rządowa ma swoje ulubione słowo, obecnie tym słowem jest innowacja, odmieniane na wszystkie sposoby - mówił w programie #RZECZOPOLITYCE Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas.

Aktualizacja: 24.11.2016 08:48 Publikacja: 24.11.2016 07:32

#RZECZoPOLITYCE Prof. Mocek: Ulubione słowo rządu? Innowacja

Foto: rp.pl

- Nie wiem do czego to porównujemy, że humanistów jest za dużo. W Polsce dokonał się podział, w którym socjolog i psycholog nie jest humanistą - mówił w programie #RZECZOPOLITYCE Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas.

Pierwszy gość odnosił się do zapowiedzianej reformy nauki i szkolnictwa wyższego. Strategia ministra Jarosława Gowina opiera się na trzech podstawowych filarach: konstytucji dla nauki, która przyniesie zmiany systemowe w szkolnictwie wyższym, Innowacjach dla gospodarki, w których łączą się komercjalizacja badań i partnerstwo z biznesem oraz Nauce dla Ciebie – programowi społecznej odpowiedzialności nauki.

- Nie wiem do czego to porównujemy, że humanistów jest za dużo – mówił prof. Mocek. - Chyba, że chodzi o porównanie do zawodów technicznych – zastanawiał się gość.

Zdaniem rektora Collegium Civitas, niepotrzebnie w przeszłości dokonał się podział wśród humanistów, czego nie ma zagranicą. - W Polsce dokonał się podział, w którym socjolog i psycholog nie jest humanistą – mówił prof. Mocek.

- Chodzi o to żeby przywrócić zdrowe relacje między wykładowcą a studentem – mówił o właściwym kierunku zmian. Zdaniem gościa, w niektórych uczelniach jest zbyt dużo studentów w stosunku do liczby wykładowców. Dodał, że na Collegium Civitas jest odpowiednia proporcja: 13 studentów na jedną osobę zatrudnioną na etacie. - Najbardziej poszkodowane będą uczelnie ekonomiczne, a najmniej ucierpią uczelnie artystyczne – uważa profesor.

- Każda ekipa rządowa ma swoje ulubione słowo, obecnie tym słowem jest innowacja, odmieniane na wszystkie sposoby – mówił prof. Mocek. - Nie wiadomo czy ta innowacja ma być związana z przemysłem – dodał.

- Na całym świecie innowacyjność dotyczy też humanistyki – powiedział gość. - Nauki społeczne mają za zadanie diagnozować, a nie produkować – wyjaśniał.

Prof. Mocek mówił, że trudno jest oceniać np. badania i publikacje nad terroryzmem. - Bardzo trudno ustalić jakieś wskaźniki badań nad terroryzmem – mówił. - Można policzyć książki wydane na ten temat, ustalić liczbę punktów, ale co to daje? – dodawał.

Na koniec rozmowy gość – jako socjolog - został zapytany o szeroko komentowaną galę „Super Expressu”, gdy piosenkarska Doda wręczyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie tort w bardzo skąpym stroju. - Nie sądzę, że to było zamierzone uczestnictwo w czymś co miało się zakończyć skandalem – przekonywał prof. Mocek. - Ktoś kto powinien dbać o swój wizerunek, a taką osobą jest prezydent kraju, powinien unikać takich sytuacji.

Kraj
Metro nie kursuje od Słodowca do stacji Centrum. „Podejrzenie, że coś się pali”
Kraj
Jedyne Centrum Integracji Cudzoziemców na Mazowszu będzie działało w Warszawie
Kraj
Pociągi wracają na trasę M1 po awarii w metrze warszawskim
Kraj
Tęcza powróci na plac Zbawiciela. Projekt wybrano w Budżecie Obywatelskim przy czwartej próbie
Kraj
„Dwie wieże” jeszcze w grze, choć już bez prokurator Ewy Wrzosek