Polska próbuje oswoić Emmanuela Macrona

Po otwartej krytyce prezydenta Francji ze strony naszego kraju nie ma już śladu, mimo że nie zaprzestaje on ataków pod adresem Warszawy.

Aktualizacja: 26.06.2017 06:06 Publikacja: 25.06.2017 18:27

Prezydent Francji Emmanuel Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron

Foto: PAP/EPA

Układ stołu na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z Emmanuelem Macronem można uznać za symboliczny. Po jednej stronie zasiedli przywódcy Polski i Węgier, a po drugiej Francuz, po którego bokach miejsce zajęli Słowak i Czech. Wyszehrad wcale nie jest zjednoczony w swoim oporze wobec francuskich pomysłów, bo Czechy i Słowacja próbują się dystansować od Węgier i Polski.

Te niuanse, o których słychać już od jakiegoś czasu, były widoczne i tutaj. Jak zwykle po takich spotkaniach mnóstwo jest relacji dyplomatów każdej ze stron. I te czesko-słowackie wyraźnie wskazywały, że to Polska jest problemem. Poczynając od rzekomej próby zerwania przez naszą delegację spotkania po wywiadzie udzielonym przez Macrona kilku europejskim dziennikom, po anegdotę, jakoby Macron miał wypominać premier Szydło zerwany kontrakt na caracale i stwierdzić, że w ten sposób Francja nie potraktowałaby nawet Zimbabwe.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego