Zbliża się majowa pełnia. Kiedy obserwować Kwiatowy Księżyc?

Już wkrótce nocne niebo rozświetli Kwiatowy Księżyc. Taką nazwę nosi majowa pełnia. Kiedy dokładnie przypada? Dlaczego jest tak określana?

Publikacja: 11.05.2025 06:00

Kwiatowy Księżyc wkrótce rozświetli niebo. Kiedy obserwować majową pełnię?

Kwiatowy Księżyc wkrótce rozświetli niebo. Kiedy obserwować majową pełnię?

Foto: Adobe Stock

Majowa pełnia określana jest jako Pełnia Kwiatowego Księżyca. Naszego satelitę w pełnej okazałości będzie można obserwować na nocnym niebie po raz piąty w tym roku.

Majowa pełnia Księżyca. Kiedy i jak ją obserwować?

Zjawisko astronomiczne, jakim jest pełnia Księżyca, możemy obserwować średnio co 29,5 dnia. Najbliższa pełnia w 2025 roku wypada w poniedziałek, 12 maja o godzinie 18.58. O tej porze będzie jeszcze widno, w Warszawie słońce zajdzie tego dnia o godz. 20.20. Nie oznacza to jednak, że majowej pełni nie będzie można zobaczyć. Księżyc w pełnej krasie będzie można obserwować, gdy tylko zapadnie zmrok. O ile pozwolą na to warunki atmosferyczne, zjawisko będzie można obserwować przez całą noc. Tarcza Księżyca będzie dobrze widoczna również poprzedniej i następnej nocy, jasność Księżyca wyniesie wtedy ponad 99 proc.

Zjawisko najlepiej podziwiać w miejscu oddalonym od świateł miasta. Księżyc w pełni można obserwować gołym okiem, nie jest potrzebny do tego specjalistyczny sprzęt, ale więcej szczegółów można dostrzec przy użyciu lornetki lub teleskopu.

Czytaj więcej

Wszystkie pełnie Księżyca w 2025 roku: Kiedy wypadają? Lista

Pełnia Kwiatowego Księżyca. Skąd wzięła się jej nazwa?

Nazwę majowej pełni nadali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Odnosi się ona do zmian zachodzących w przyrodzie, która w tym czasie budzi się do życia. W maju następuje bujny rozkwit kwiatów i roślin. Nie jest to jednak jedyna nazwa tej wiosennej pełni. Bywa ona określana również Pełnią Mleczną, Zajęczą lub Pełnią Sadzenia Kukurydzy.

Czym jest pełnia Księżyca?

Pełnia to jedna z czterech faz Księżyca. Ma miejsce, gdy nasz satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. W tym czasie cała tarcza Księżyca jest oświetlona przez Słońce.

Przeważnie zjawisko to występuje raz w miesiącu, czasami zdarza się dwa razy. Jest wtedy określane jako pełnia niebieskiego Księżyca. Szczególnie spektakularnym zjawiskiem jest superpełnia. Mówimy o niej wtedy, gdy pełnia Księżyca zbiega się z jego położeniem w pobliżu perygeum, czyli miejscem na orbicie znajdującym się możliwie najbliżej Ziemi. Nasz satelita wydaje się wtedy nawet o 14 proc. większy i świeci do 30 proc. jaśniej niż w apogeum, czyli w czasie, gdy znajduje się w najbardziej odległym od Ziemi punkcie orbity.

Czytaj więcej

Skąd się wzięło złoto? Naukowcy odkryli potencjalne źródło

Kiedy następna pełnia Księżyca? Lista pełni w 2025 roku

Kolejna pełnia Księżyca nastąpi 11 czerwca. Na niebie pojawi się wtedy Truskawkowy Księżyc. Pozostałe tegoroczne pełnie będzie można obserwować:

  • 10 lipca – Koźli Księżyc, Burzowy Księżyc,
  • 9 sierpnia – Księżyc Jesiotrów,
  • 7 września – Kukurydziany Księżyc, Księżyc Żniwiarzy,
  • 7 października – Krwawy Księżyc, Księżyc Myśliwych,
  • 5 listopada – Księżyc Bobrów, Mroźny Księżyc,
  • 5 grudnia – Zimny Księżyc.

Majowa pełnia określana jest jako Pełnia Kwiatowego Księżyca. Naszego satelitę w pełnej okazałości będzie można obserwować na nocnym niebie po raz piąty w tym roku.

Majowa pełnia Księżyca. Kiedy i jak ją obserwować?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Kosmos
Radziecka sonda kosmiczna ominęła Polskę. Jest potwierdzenie
Kosmos
Agencje kosmiczne ostrzegają: Fragment radzieckiej sondy może uderzyć w Ziemię za kilka dni
Kosmos
Skąd się wzięło złoto? Naukowcy odkryli potencjalne źródło
Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem