Obok Ziemi przelecą cztery asteroidy. Stanowią zagrożenie?

W ciągu zaledwie dwóch dni dość blisko Ziemi przelecieć mają aż cztery asteroidy. Największa z nich ma średnicę 450 metrów – informuje agencja kosmiczna NASA.

Publikacja: 23.06.2023 11:47

(fot. ilustracyjna)

(fot. ilustracyjna)

Foto: AdobeStock

Jak informuje NASA, w najbliższy weekend obok Ziemi przelecieć mają aż cztery asteroidy. Agencja kosmiczna oszacowała, że największa z nich ma średnicę, którą porównać można do 37 piętrowych autobusów. Obiekty zakwalifikowano jako "bliskie podejścia" do Ziemi. Nie oznacza to jednak, że stanowią one zagrożenie dla naszej planety. 

Największa z asteroid, 467336 (2002 LT38), którą w minionym roku odkryło Centrum Badań nad Obiektami Bliskimi Ziemi, ma się znaleźć obok Ziemi 24 czerwca. Reszta obiektów jest dużo mniejsza. Asteroida, której średnica ma około 93 metry, przeleci obok Ziemi 23 czerwca. Pozostałe dwie zbliżą się do Ziemi 24 czerwca. Mają około 54 i 66 metrów. 

Czytaj więcej

W walentynki 2046 r. w Ziemię może uderzyć asteroida

Czy asteroidy, które zbliżają się do Ziemi są niebezpieczne?

Obiekty, które zbliżają się do Ziemi nie są niebezpieczne dla naszej planety. NASA zagrażające asteroidy stale monitoruje. Część z nich jest likwidowana.

Za potencjalnie niebezpieczne asteroidy (PHA) uważa się takie, które mogą zbliżyć się do Ziemi na mniej niż 7,48 mln km (0,05 au) i których średnica wynosi nie mniej niż 140 m.

NASA ocenia potencjalne zagrożenie stwarzane przez obiekty nadlatujące w kierunku Ziemi z kosmosu za pomocą jedenastostopniowej (0-10) skali Torino. 

Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata