Wszechświat pełen obcych

Astrofizyków coraz bardziej fascynuje, czy istnieją cywilizacje pozaziemskie i czy można się z nimi skontaktować.

Aktualizacja: 12.05.2016 19:51 Publikacja: 12.05.2016 18:35

W „Bliskich spotkaniach trzeciego stopnia” obcy budzą strach, lecz okazują się przyjaźni

W „Bliskich spotkaniach trzeciego stopnia” obcy budzą strach, lecz okazują się przyjaźni

Foto: materiały prasowe

Przyczyniają się do tego najnowsze odkrycia. Na przykład 11 maja „Rzeczpospolita" informowała, że teleskop kosmiczny Kepler znalazł 1284 nowe planety (wcześniej znalazł ich 984). Niemal połowa to globy mniejsze niż 1,6 masy Ziemi, najprawdopodobniej skaliste, jak nasza planeta. Dziewięć z tych ziemiopodobnych obiega swoją gwiazdę w odległości, która umożliwia utrzymanie się na nich wody w stanie ciekłym. Te budzą największe emocje, bo może tam istnieć życie.

Z uwagi na tego rodzaju fakty, astrofizycy spodziewają się wiadomości o zaobserwowaniu cywilizacji poza Układem Słonecznym. W latach 60. XX wieku Frank Drake próbował określić, ile cywilizacji technologicznych istnieje w Galaktyce. Jednak nie miał pojęcia, ile globów przyjaznych życiu krąży w kosmosie.

– Dzięki teleskopowi Kepler i innym urządzeniom możemy oszacować, że jedna piąta gwiazd posiada planety w strefie życia – mówi prof. Adam Frank z Uniwersytetu Rochester w stanie Nowy Jork. Wraz z prof. Woodruffem Sullivanem zaproponował nowe podejście do pozaziemskich cywilizacji. Artykuł o tym publikuje „Astrobiology".

Amerykańscy astrofizycy szacują, że prawdopodobieństwo, iż ludzkość jest pierwszym gatunkiem zaawansowanym technologicznie, jest jak jeden do 10 do 22 potęgi, czyli niewyobrażalnie małe.

– Zamiast pytać, ile cywilizacji istnieje obecnie, należy zadać pytanie, czy jesteśmy jedynym w dziejach wszechświata gatunkiem, który opanował technologię. Ta zmiana punktu widzenia eliminuje konieczność odpowiadania na pytanie o długość trwania cywilizacji, pozwala natomiast zadać inne, tak zwane archeologiczne, jak często we wszechświecie życie jest w stanie rozwijać się do zaawansowanej technologicznie postaci, tak jak w przypadku ziemskiej cywilizacji – wyjaśnia prof. Woodruff Sullivan.

Naukowcy podkreślają, że nawet jeśli istniało tysiąc cywilizacji w naszej Galaktyce i trwały one mniej więcej tyle czasu, ile nasza (dotychczas około 10 tys. lat), i tak najprawdopodobniej wymarły. Miały na to dużo czasu, skoro wiek wszechświata to 13 mld lat.

Cywilizacjom, choćby były sobie współczesne, trudno się porozumiewać z fundamentalnego powodu: gdyby były oddalone od siebie tylko 20 tys. lat świetlnych, pojedyncza wymiana informacji zajęłaby im 40 tys. lat. Dlatego możemy nigdy nie mieć możliwości kontaktu z inną cywilizacją.

Z hipotezą dotyczącą cywilizacji pozaziemskich wystąpiła na początku tego roku dr Rosanne Di Stefano z Uniwersytetu Harvarda. Przedstawiła ją na dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego na Florydzie. Według tej hipotezy zaawansowane technologicznie społeczeństwa istnieją w „gęsto upakowanych kulistych gromadach gwiazd na obrzeżach Drogi Mlecznej". Astronomowie doliczyli się na skraju naszej Galaktyki ok. 150 starych i stabilnych kulistych gromad, z których każda zawiera od tysięcy do milionów gwiazd.

Zdaniem badaczki tak wiele gwiazd zbitych w kuliste gromady to dobre środowisko do tego, aby przemieszczać się z jednego miejsca na drugie, dzięki zaawansowanej technologii. Bliskość gwiazd jest korzystna dla podtrzymania życia, ponieważ oznacza to wiele systemów planetarnych leżących tak blisko, że podróżowanie między nimi nie zajmuje więcej czasu „niż przesłanie listu z Ameryki do Europy w XVIII wieku". W razie zagrożenia cywilizacja w tej strefie mogłaby bardzo szybko zmienić miejsce i tym samym uniknąć zagłady. Dzięki temu mogłaby trwać nawet miliardy lat, a to stwarza naszej cywilizacji szansę na skomunikowanie się z nią.

Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne