Wystarczyło uruchomienie silnika na 20 minut, aby sonda nabrała odpowiedniej prędkości. Pojazd Mangalyaan wystrzelony 5 listopada dotrze na orbitę Marsa 24 września 2014 roku. Na pokładzie znajdują się instrumenty do badania atmosfery planety.
Indyjska sonda na Marsa wyruszyła w 300-dniową podróż z orbity Ziemi w stronę Czerwonej Planety.
Aktualizacja: 03.12.2013 06:44 Publikacja: 03.12.2013 06:44
Wystarczyło uruchomienie silnika na 20 minut, aby sonda nabrała odpowiedniej prędkości. Pojazd Mangalyaan wystrzelony 5 listopada dotrze na orbitę Marsa 24 września 2014 roku. Na pokładzie znajdują się instrumenty do badania atmosfery planety.
Złote rybki są w stanie nawigować pojazdem poruszającym się po lądzie - dowiedli izraelscy naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona.
Nowe przepisy znacząco zmieniają dotychczasową ustawę regulującą te zagadnienia i poszerzają zakres podmiotów zobowiązanych do jej stosowania. Wprowadzają wiele zmian, w założeniu korzystnych dla nabywców.
Chirurdzy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili pierwszą operację przeszczepu świńskiego serca do pacjenta. Dla 57-letniego mężczyzny to była ostatnia szansa na uratowanie życia.
Stany Zjednoczone odmówiły wydania wizy kosmonaucie Nikołajowi Czubowi, który miał polecieć do USA aby wziąć udział w szkoleniu przed lotem na ISS - poinformowała agencja Interfax.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kairze przy pomocy tomografu komputerowego "rozpakowali" nietkniętą dotąd mumię egipskiego władcy sprzed 3,5 tys. lat.
Transakcje fuzji i przejęć są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej. Są sposobem na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa, przychodów czy udziału w rynku.
Japonia zrewidowała swoje plany podboju kosmosu - obecnie przewidują one, że pierwszy obywatel Japonii postawi nogę na Księżycu w drugiej połowie obecnej dekady XXI wieku.
Amerykańska agencja badań kosmicznych NASA wystrzeliła rakietę Ariane 5, z teleskopem Webba na pokładzie. Zadaniem teleskopu będzie badanie początków wszechświata z czasów, gdy formowały się galaktyki.
Nanotechnologia to sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi, pozyskanie wody pitnej i podbój kosmosu. Jej potencjał wykorzystać chce Nanoseen.
Rodzima branża – warta ponad 7 mld zł – chce się rozkręcić i łaknie prywatnego kapitału. Tego jednak brakuje. Bolączką innowacyjnego sektora jest też realizacja Krajowego Programu Kosmicznego.
Rosyjski satelita wojskowy Kosmos-2555, którego przeznaczenie jest tajne, spłonie w atmosferze maksymalnie za 2-3 tygodnie, jeśli jego kurs nie zostanie skorygowany - zwracają uwagę naukowcy.
Kreml zdecydował, że rosyjscy kosmonauci nie będą latać w kosmos na amerykańskich statkach, aby „nie ryzykować ich życia”.
Badacze w czwartek po raz pierwszy przedstawili supermasywną czarną dziurę, która znajduje się w centrum naszej galaktyki. Sagittarius A* pochłania każdą materię poruszającą się w obrębie jej ogromnego przyciągania grawitacyjnego.
Trzej astronauci NASA i europejski astronauta powrócili na Ziemię pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon. Wylądowali u wybrzeży Florydy, kończąc misję, podczas której pracowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) razem z rosyjskimi kosmonautami.
Dwadzieścia lat temu, 6 maja 2002 roku amerykański wizjoner i miliarder Elon Musk założył SpaceX, firmę, która miała przywrócić kosmos Ameryce.
Niedawno wrócił z wyprawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, planuje kolejną ekspedycję, tym razem wokół Księżyca, ale jego nową pasją są roboty, które mają uszczęśliwiać ludzi.
Polska jest spóźniona we wdrażaniu dyrektyw UE dotyczących odpadów. Uczestnicy rynku apelują o harmonogram działań, tak by mogli się przygotować i zaplanować inwestycje. Resort klimatu zapewnia, że prace są w toku.
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Przed sądem w Połtawie ruszy proces dwóch rosyjskich żołnierzy oskarżonych o zbrodnie wojenne.
Turbulencje w życiu prywatnym i zawodowym oraz rzeczywistości gospodarczej, spowodowane najpierw przez pandemię, a teraz przez wojnę w Ukrainie i inflację, przedefiniowały potrzeby pracowników. Jak mogą reagować organizacje?
Po doświadczeniach z ostatnich dwóch lat Polska jest pod wieloma względami mocniejsza – mówi Grzegorz Piechowiak, partner zarządzający w firmie doradczej JP Weber.
Na ankietę „Rzeczpospolitej” odpowiedziało ponad 100 przedsiębiorców. Opisali, jak radzą sobie z covidowym zagrożeniem i wojną w Ukrainie.
Pandemia Covid-19 oraz będąca jej następstwem niepewna sytuacja rynkowa poważnie zaburzyły globalny biznes.
Po ostatnich dwóch kryzysach firmy będą już znakomicie uodpornione i przyzwyczajone do prowadzenia działalności w turbulentnym otoczeniu – uważa dr hab. Piotr Wachowiak, rektor SGH.
W tej branży przedsiębiorcy na brak zleceń narzekać nie mogą, wyzwaniem są rosnące koszty wynagrodzeń.
Ani pandemia, ani rosyjska inwazja na Ukrainę nie zachwiały rynkiem pracy. Niepokoić może nadchodzące spowolnienie w połączeniu z rekordową inflacją.
- Chcemy, aby Rosja opuściła wszystkie terytoria, które najechała - powiedziała Liz Truss, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Podkreśliła, że „Putin i Rosja muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne”.
- Dobrze, że rząd tworzy tarcze antyinflacyjne, również tarczę antyputinowską, które mają ograniczać koszty inflacji dla społeczeństwa - powiedział prezydent Andrzej Duda, zaznaczając, że choć „wprowadzany jest cały szereg instrumentów”, to „również same banki powinny się nieco zmitygować” i obniżyć prowizje oraz opłaty.
W swoim czwartkowym, wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że rosyjskie ataki w Donbasie na ludność i obiekty cywilne nie mają sensu, a są tylko „celową i zbrodniczą próbą zabicia jak największej liczby Ukraińców”.
W sobotę 21 maja Pałacu w Wilanowie odbędzie się charytatywna aukcja sztuki, z której dochód przeznaczony zostanie po połowie na pomoc dla uchodźców z Ukrainy i na działania wspierające edukację podopiecznych polskich domów dziecka oraz dzieci ulicy z Ghany.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że Rosja zaczęła gwałtownie tracić zainteresowanie rozmowami pokojowymi z Ukrainą po marcowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych obu krajów w Stambule.
Cały czwartkowy wieczór trwało posiedzenie sejmowej Komisja sprawiedliwości, która może sformalizować kompromis wokół prezydenckiego projektem zmian ustawy o Sądu Najwyższym, która ma załagodzić spór z Brukselą i odblokować unijne pieniądze.
Profity ze sprzedaży wyremontowanych mieszkań maleją m.in. z powodu drożejących materiałów. Ale jest się o co bić.
Szukamy terenów pozwalających na duże projekty mixed-use – mówi Benoit Charles, szef Apsys Polska.
Kupującym nie wystarcza zdolności kredytowej. Odstępują od transakcji. Część przestaje się nawet starać o kredyt.
Kolejny raz Polska sprzeciwia się rozwiązaniom akceptowanym przez wszystkie pozostałe kraje członkowskie. Takie zachowanie na pewno nie ociepla klimatu politycznego wokół Polski. Temperatura relacji między Warszawą a Brukselą wynosi dziś, nie tylko dzięki panu Ziobrze, mniej niż zero – piszą ekonomista i polityk oraz jego doradca.
Podobnie jak rok temu, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzy się w niedzielnym finale Ligi Mistrzów z włoskim Itasem Trentino.
Łańcuszek nieszczęść wywołał demona wysokiej inflacji. Oliwy do ognia dodała wojna w Ukrainie. Teraz czas na finał tej wybuchowej mieszanki, czyli dotkliwą recesję lub stagflację.
„Dziady” z Teatru im. Słowackiego w Krakowie są największym wydarzeniem festiwali w Warszawie i Opolu.
Chociaż spowalniająca gospodarka zmniejsza zapotrzebowanie na pracowników, to trudno liczyć na powrót rynku pracodawcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas