Obowiązujący w Polsce do odwołania stan epidemii i związany z tym zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób wymusza m.in. zmiany w organizacji uroczystości religijnych, w tym także Triduum Paschalnego oraz Wielkanocy. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski (KEP) przygotowało w związku z tym specjalne wskazania dla biskupów.
KEP zaleca np., by w Wielki Czwartek przedpołudniową Mszę Krzyżma, w czasie której święcone są oleje używane w trakcie roku m.in. do sakramentów chrztu, bierzmowania czy namaszczenia chorych, a kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia, ograniczyć tylko do najbliższych współpracowników biskupa.
Prezydium KEP przypomina także, że uczestnictwo w wieczornych liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz sobotniej Wigilii Paschalnej nie jest dla wiernych obowiązkowe. Same liturgie powinny się odbyć, ale nie może w nich uczestniczyć więcej niż 50 osób. W Wielki Czwartek zaleca się pominięcie obrzędu umywania nóg.
W Wielki Piątek w modlitwie powszechnej – identycznej dla całego Kościoła – można dodać specjalną intencję w „poważnej i publicznej potrzebie". Członkowie prezydium KEP zalecają przy tym, by adorację Najświętszego Sakramentu przeprowadzać w małych grupach.