Na potrzeby śledztwa prowadzonego przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej w archiwum przeprowadzono dokładną kwerendę materiałów o ks. Jerzym Popiełuszce. Teraz zostaną opublikowane – dowiaduje się „Rzeczpospolita”. Pierwszy tom ukaże się na przełomie lutego i marca 2009 r., drugi – jesienią.
Będzie w nich wszystko, co znajduje się w IPN na temat inwigilacji i śmierci ks. Jerzego.
– W pierwszym tomie znajdą się dokumenty głównie SB, ale także Urzędu do spraw Wyznań oraz prokurator Anny Jackowskiej (w 1983 roku prowadziła śledztwo przeciwko księdzu) – mówi dr hab. Jan Żaryn, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN, jeden z autorów zbioru. – Dokumenty ukazują działania władz wobec ks. Popiełuszki do momentu jego porwania oraz dotyczą reakcji na nastroje społeczne po porwaniu i zabiciu księdza Jerzego.
Materiały dotyczące porwania, zbrodni i procesu toruńskiego zostaną opublikowane w drugim tomie. Z naszych informacji wynika, że w IPN nie odnaleziono do tej pory żadnych materiałów, które by potwierdzały hipotezy o innym czasie i okolicznościach morderstwa ks. Jerzego.
– Będzie burza – przewiduje jednak Jan Żaryn. Dlaczego? W dokumentach są informacje od osób, które występują w nich jako TW. – Służyły SB do inwigilowania ks. Jerzego. Są wśród nich osoby świeckie i duchowne – mówi Żaryn. – To będzie najbardziej wrażliwa część tomu– uważa.