Podczas tej mszy księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie oraz święcone są oleje (jednym z nich jest tzw. krzyżmo), używane przez cały rok do sprawowania sakramentów.
Wieczorem uroczystości odbywają się w parafiach. Jedyna tego dnia msza św. rozpoczyna Triduum Paschalne. Liturgia wspomina ostatnią wieczerzę, jaką Jezus spożył z apostołami. Podając apostołom chleb i wino powiedział, że to jego ciało i krew wydane za nas na odpuszczenie grzechów. Jezus nakazał uczniom, by składali tę ofiarę na jego pamiątkę. W ten sposób Jezus ustanowił dwa sakramenty - Eucharystii, w której ofiara z życia Chrystusa jest powtarzana podczas sprawowania każdej mszy św. - oraz kapłaństwa. W czasie liturgii wielkoczwartkowej kapłan umywa stopy dwunastu mężczyznom, powtarzając w ten sposób gest Jezusa, który obmył nogi uczniom przed rozpoczęciem ostatniej wieczerzy. Jest to znak służebnej roli kapłaństwa. Po ostatniej wieczerzy, w nocy Jezus został uwięziony, dlatego na zakończenie wielkoczwartkowej liturgii monstrancja z Najświętszym sakramentem przeniesiona zostaje do ciemnicy.
[ramka][b]Żywe Słowo Boże w życiu i misji kapłanów - list biskupów na Wielki Czwartek 2009[/b]
„To musi być dzień naszej wielkiej modlitwy o nowe powołania kapłańskie i dzień rachunku sumienia każdego z nas z troski o powołania” – piszą biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek. Przekazują w nim swoje refleksje na temat powołania kapłańskiego i Słowa Bożego.
Zwracając się do kapłanów w Roku św. Pawła, biskupi sięgają do słów Apostoła, skierowanych do Tymoteusza – jego ucznia i jednego z najbliższych współpracowników. Apostoł Narodów wyznaczył go, by przewodził Kościołowi w Efezie. „Abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie od nałożenia moich rąk” – pisał św. Paweł w liście do Tymoteusza (2 Tm 1, 6). Te wskazówki przypominają biskupi w Wielki Czwartek. Podkreślają też zakorzenienie sakramentu kapłaństwa w Eucharystii.