W kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" nagrodę odebrał aktor i reżyser Krzysztof Kolberger. Wyróżniono go za służbę pięknu, utrzymaną w duchu papieskiego "Listu do artystów". Szczególnie zaś został wyróżniony za umiejętność wydobywania sensu ze strof pisanych osobistym cierpieniem.
Kolberger oprócz bogatej kariery aktorskiej i reżyserskiej był też narratorem w „Tryptyku rzymskim", dubingował także postać Ojca Świętego w polskiej wersji filmu „Jan Paweł II". Za najważniejsze zadanie aktorskie w karierze uważa odczytanie testamentu Papieża, po jego śmierci w kwietniu 2005 roku.
W kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza wyróżniono Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być razem" za owocne tworzenie więzi wśród osób wykluczonych społecznie i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Stowarzyszenie uruchomiło placówki dla bezdomnych, uzależnionych, ofiar przemocy, dzieciom i młodzieży ze środowisk zaniedbanych i samotnych matek.
W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" nagrodę odebrał amerykański pisarz, teolog i filozof George Weigel. Wyróżniono go za odważne podążanie drogami wskazywanymi przez Jana Pawła II oraz za konsekwentne i skuteczne propagowanie jego nauczania. Weigel jest autorem 20 książek o tematyce religijnej, w tym obszernej biografii o papieżu-Polaku "Świadek nadziei".
Totusa medialnego odebrał zespół twórców filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas". Uhonorowano ich za stworzenie wybitnego filmu, który jest wyrazem dążenia do obrony chrześcijańskiej tożsamości oraz za długoletnią determinację, która doprowadziła do powstania tego dzieła. "Producenci filmu stworzyli lekcję niepodległości wewnętrznej i zewnętrznej dla narodu polskiego." - czytamy w uzasadnieniu.