Dania: Wierni wypisują się z Kościoła

W drugim kwartale 2016 z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Danii odeszło 10300 osób - tak wielu wiernych nie opuściło Kościoła w ciągu trzech miesięcy od 2007 roku, czyli od momentu gdy duński Kościół rejestruje osoby dokonujące apostazji.

Aktualizacja: 07.09.2016 15:11 Publikacja: 07.09.2016 15:00

Dania: Wierni wypisują się z Kościoła

Foto: 123RF

Liczba odejść z Kościoła zwiększyła się rok do roku czterokrotnie. Jest też dwukrotnie wyższa niż w pierwszym kwartale 2016 roku.

Fala apostazji ma być efektem działań Duńskiego Stowarzyszenia Ateistów (Ateistisk Selskab), która wiosną uruchomiła kampanię zachęcającą do opuszczania Kościoła (na autobusach pojawiły się opłacone przez Stowarzyszenie bannery z hasłami "Dlaczego wierzyć w Boga?", "Czemu wiara musi kosztować?" oraz "Czy Jezus i Mahomet rozmawiali z Bogiem?").

Na bannerach znajdował się również adres internetowy strony udmeldelse.dk zawierającej porady dotyczące tego jak w prosty sposób wypisać się z Kościoła.

Duńskie Stowarzyszenie Ateistów zachęcało do apostazji podkreślając, że wystąpienie z Kościoła pozwoli zaoszczędzić każdemu obywatelowi 133 tysięcy koron (ok. 80 tysięcy złotych) z tytułu podatków, które w Danii każdy zarejestrowany wierny odprowadza na Kościół (tzw. podatek kościelny).

Przewodniczący Stowarzyszenia Ateistów Anders Stjernholm oświadczył, że jest szczęśliwy, iż kampania przyniosła skutek. - Cieszymy się, że Duńczycy skorzystali z okazji, by wyrazić to, czego naprawdę chcą - dodał w rozmowie z "Politiken". Dodał, że badania od dawna wykazywały, iż niewielu Duńczyków jest głęboko wierzących.

Każdy Duńczyk staje się automatycznie członkiem Kościoła Danii w momencie chrztu. Apostazji dokonuje się składając odpowiednie oświadczenie w swojej parafii lub przyjmując inną wiarę.

Kościół Danii utrzymuje się z podatku kościelnego (jego wysokość wynosi od 0,5 do 1,5 proc. - w zależności od gminy), który opłaca każdy wierny. Ponadto duński Kościół otrzymuje dotacje państwowe.

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne