Komisja, na czele której stał Jean-Marc Sauve, została powołana przez biskupów we Francji pod koniec 2018 roku. Miała rzucić światło na nadużycia i przywrócić publiczne zaufanie do Kościoła w czasach, gdy liczba wiernych we Francji się zmniejsza. W komisji zasiadały 22 osoby - prawnicy, lekarze, historycy, socjolodzy i teolodzy.
Komisja działała niezależnie od Kościoła.
Czytaj więcej
"Tylko mierząc się z prawdą o tych okrutnych zachowaniach i szukając pokornie przebaczenia ofiar i ocalonych, Kościół będzie mógł odnaleźć swoją drogę" - powiedział papież Franciszek w przesłaniu do uczestników międzynarodowej konferencji o ochronie nieletnich w Kościele.
Sauve powiedział, że komisja ustaliła tożsamość ok. 2,7 tys. ofiar i dodał, że z szeroko zakrojonych badań i ankiet wynika, że szacunkowa liczba ofiar duchownych wynosi 216 tys., a przy uwzględnieniu nadużyć ze strony świeckich członków - 330 tys.
Podczas prezentacji raportu Jean-Marc Sauve ocenił, że problem nadal istnieje. Szef komisji dodał, że w ubiegłym wieku Kościół wykazywał całkowitą obojętność wobec ofiar wykorzystywania i że podejście to zmieniło się ok. roku 2015.