Rozpoczął się remont jednego z symboli Wilna Kaplicy Ostrobramskiej, w której znajduje się obraz Matki Boskiej.
Co roku kaplicę odwiedzają tysiące wiernych i turystów z całego świata. Dlatego wileńska kuria zdecydowała się na jej renowację oraz lepsze dostosowanie do potrzeb pielgrzymów. Ostatni raz kaplica została wyremontowana w 1993 roku przed wizytą na Litwie papieża Jana Pawła II oraz w 2010 roku.
Wtedy jej efekty wywołały oburzenie u wiernych i konserwatorów zabytków. Zostały bowiem zdemontowane drewniane zabytkowe drzwi, uszkodzono autentyczne ceramiczne płytki podłogowe z 1932 roku, zmieniono też zabytkowe poręcze. Stare ponadstuletnie schody, po których większość wiernych wchodziła na kolanach, zastąpiono wykonanymi ze sztucznego granitu.
Dlatego Polacy mieszkający na Litwie i odwiedzający to miejsce z niepokojem patrzą na planowany remont tego symbolu Wilna związanego z historią Litwy i Polski.
Z informacji, które uzyskaliśmy w polskim MSZ, wynika, że rozmowy w sprawie remontu Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie „były i są prowadzone przez stronę polską, głównie przez Ministerstwo Kultury przy udziale Ambasady RP w Wilnie zarówno z przedstawicielami wileńskiej kurii, Ministerstwa Kultury Litwy oraz Departamentu Dziedzictwa Kulturowego". Jak czytamy w stanowisku tego resortu „głównym wyzwaniem planowanych prac rekonstrukcyjnych w Kaplicy Ostrobramskiej jest pieczołowite zachowanie tego zabytkowego sanktuarium przy jednoczesnym dostosowaniu go do potrzeb i wymogów bezpieczeństwa dzisiejszego ruchu pielgrzymkowego". „Strona polska sygnalizowała stronie litewskiej konieczność zachowania oryginalnego wystroju kaplicy i jej charakteru, stanowisko to zostało przyjęte ze zrozumieniem" – informuje MSZ.