Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia zakończył się formalnie na początku tego miesiąca. Papież Franciszek upoważnił wtedy prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych do publikacji dekretu o cudzie, do którego doszło za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. Nie wyznaczył jednak wtedy daty beatyfikacji. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz nie ukrywał, że prosił papieża o to, by odbyła się ona w Warszawie w okolicy dat związanych ze śmiercią Prymasa Polski (kardynał zmarł 28 maja 1981 roku, a jego pogrzeb odbył się 31 maja). W mediach spekulowano zatem, że beatyfikacja może się odbyć w niedzielę 31 maja – w 39. rocznicę pogrzebu.
Na łamach „Rzeczpospolitej" wskazywaliśmy jednak, że może się ona odbyć w pierwszą niedzielę czerwca – od kilku lat tego dnia w archidiecezji warszawskiej obchodzone jest Święto Dziękczynienia. Główne uroczystości koncentrują się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, ale poprzedza je wyruszająca z placu Piłsudskiego pielgrzymka. W 2010 roku właśnie w pierwszą niedzielę czerwca odbyła się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki.
– Jakiś czas temu kardynał Nycz mówił w jednym z wywiadów, że chciałby, żeby beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbyła się w rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. A ta przecież miała miejsce 6 czerwca 2010 r. – właśnie w Święto Dziękczynienia – zgadzała się z naszą tezą Ewa K. Czaczkowska, historyk i autorka biografii kard. Wyszyńskiego.
I tak się właśnie stanie. W poniedziałek kard. Kazimierz Nycz ogłosił, że beatyfikacja odbędzie się 7 czerwca na pl. Piłsudskiego. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża odczyta dekret beatyfikacyjny i ogłosi datę liturgicznego wspomnienia prymasa Wyszyńskiego.
Na konferencji prasowej metropolita warszawski wskazywał, że ruszyły już oficjalne przygotowania.