Biskupi doniosą na pedofila

Każdy biskup i przełożony zakonny, który dowie się o tym, że jego podwładny mógł się dopuścić pedofilii, musi o tym fakcie powiadomić prokuraturę.

Aktualizacja: 13.07.2017 07:26 Publikacja: 12.07.2017 18:37

Biskupi doniosą na pedofila

Foto: Fotolia

Taki obowiązek nakładają na hierarchów znowelizowane wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dotyczące postępowania w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie seksualne nieletnich, które zaczną obowiązywać w czwartek.

Wpisany do wytycznych nakaz zgłaszania przypadków molestowania do organów ścigania to efekt zmiany kodeksu karnego. Za zaniechanie tego obowiązku przewiduje on karę pozbawienia wolności do lat trzech.

W obowiązujących od 2015 roku wytycznych KEP i trzech aneksach do nich takiego przepisu nie było. Delegaci biskupów zajmujący się tematyką molestowania mieli jedynie obowiązek poinformowania ofiary o możliwości złożenia wniosku o ściganie sprawcy.

Wzbudzało to kontrowersje na etapie powstawania kościelnego dokumentu. Część mediów zarzucała hierarchom, że chcą uniknąć donoszenia na swoich podwładnych. Biskupi tłumaczyli, że prawo nie nakłada na nikogo obowiązku złożenia doniesienia, a decyzja o tym, czy to zrobić, powinna należeć do ofiary.

Teraz w wytycznych zapisano, że osobie oskarżającej trzeba przypomnieć o obowiązku złożenia doniesienia, a jeśli tego nie uczyniła, to obowiązek ten ciąży na przyjmującym zgłoszenie.

Spod obowiązku zgłoszenia wyłączona jest wiedza o molestowaniu, którą duchowny uzyskał w sakramencie spowiedzi lub jako kierownik duchowy.

Pozostałe uregulowania nie uległy zmianie. I tak, biskup lub przełożony zakonny musi natychmiast zawiesić księdza podejrzanego o molestowanie seksualne i wszcząć postępowanie wyjaśniające. Ofierze molestowania musi zaoferować pomoc duchową, psychologiczną i prawną. Obligatoryjne są także szkolenia dla duszpasterzy na temat nadużyć seksualnych.

Dokument kościelny w sprawie molestowania różni się nieco od prawodawstwa cywilnego. Według kodeksu karnego przestępstwo molestowania dotyczy osób poniżej 15. roku życia, Kościół podniósł tę granicę do lat 18. Znacznie dłuższy jest także okres przedawnienia. Następuje ono dopiero po 20 latach od momentu, gdy ofiara osiągnie pełnoletność, a nie jak w prawodawstwie cywilnym po 12 latach.

Pierwsze uregulowania w sprawie postępowania w przypadku oskarżenia duchownego o molestowanie seksualne polscy biskupi przyjęli w 2009 roku – dwa lata przed oficjalnym nakazem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Ostatecznie – wg wskazań Stolicy Apostolskiej – przyjęto je jesienią 2014 roku.

Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre