Michał Kołtuniak
Jaką opinię mają o nas banki, czy w prowadzonych przez nie rejestrach znajdują się informacje o naszych zaległościach w spłacie kredytów? Tego rodzaju opinie i dane gromadzone są przez banki w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki tej instytucji mogą się wymieniać danymi o klientach, w tym o ich zobowiązaniach, i oceniać na tej podstawie ich zdolność kredytową. Warto więc wiedzieć, że ujawnienie takich informacji na wniosek konsumenta jest obowiązkiem Biura Informacji Kredytowej. Co więcej, muszą zostać udostępnione za darmo. Za przygotowanie zestawienia zawierającego podstawowe informacje BIK nie może wystawić rachunku. Prawo do złożenia wniosku o udzielenie informacji wynika z ustawy o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).
Obowiązek administratora
Zgodnie z jej art. 33 ust. 1 na wniosek osoby, której dane dotyczą, administrator jest obowiązany udostępnić je w terminie 30 dni. O tym, jaki jest zakres informacji, o które wolno wnioskować, decyduje art. 32 ust. 1 pkt 1 – 5a.
Zgodnie z nim każdej osobie przysługuje prawo do kontroli przetwarzania danych, a zwłaszcza do uzyskania wyczerpującej informacji, czy taki zbiór w ogóle istnieje. Ponadto można żądać przekazania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, tego, od kiedy są one w bazie, oraz podania w powszechnie zrozumiałej formie treści tych danych. Należy zaznaczyć, że uprawnienie do uzyskania takich informacji przysługuje zainteresowanemu raz na sześć miesięcy. To znaczy, że tylko w takich odstępach czasu uzyska je bezpłatnie.
Za opłatą więcej
Za opłatą można z wnioskiem o udostępnianie danych z Biura Informacji Kredytowej występować częściej. Zasady takiego postępowania i cennik usługi wynikają już nie z ustawy, ale z polityki prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej. Ponadto na wniosek składany w opisanym trybie art. 33 ustawy o ochronie danych administrator przekazuje pewien minimalny zakres informacji (wynikający z bezwzględnie obowiązujących przepisów). Raporty przygotowywane na wniosek, ale odpłatnie, zawierają oczywiście więcej informacji. Na koniec warto zaznaczyć, że wniosek o udzielenie tzw. informacji ustawowej należy złożyć na piśmie. Można ją odebrać osobiście z Biura Informacji Kredytowej (biura obsługi klientów) lub zaznaczyć, że ma zostać wysłana listem poleconym pod wskazany we wniosku adres.