Słowackie małżeństwo zawarło z instytucją parabankową umowę o kredyt konsumencki. Gdy się okazało, że w umowie zostały określone  odsetki wyższe niż roczna stopa oprocentowania kredytu, sprawa trafiła do sądu. Małżeństwo domagało się stwierdzenia nieważności umowy w całości.

Dyrektywa w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich stanowi, że nieuczciwe postanowienia narzucone przez przedsiębiorcę nie wiążą konsumenta, ale umowa obowiązuje strony w pozostałym zakresie. W tej sytuacji sąd słowacki zapytał Trybunał Sprawiedliwości UE, czy przepisy unijnej dyrektywy pozwalają stwierdzić nieważność umowy konsumenckiej zawierającej nieuczciwe warunki, gdy takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla konsumenta.

Trybunał podkreślił, że celem dyrektywy nie jest wyeliminowanie z obrotu umów zawierających nieuczciwe warunki, ale nieuczciwych postanowień przy utrzymaniu umowy w mocy. Ponadto sytuacja jednej ze stron umowy nie może decydować o dalszym losie umowy. Zgodnie z prawem UE nie można brać pod uwagę tylko tych skutków unieważnienia umowy w całości, które są korzystne dla konsumenta. Państwa członkowskie mogą jednak zapewnić konsumentowi ochronę na wyższym poziomie niż   przewidziany w prawie unijnym. Dlatego w ocenie Trybunału, jeżeli jeden z warunków umowy zawartej z konsumentem jest nieuczciwy, przepisy krajowe mogą przewidywać nieważność całej umowy.

sygnatura akt: C-453/10