Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.06.2015 12:28 Publikacja: 04.06.2015 12:07
Foto: 123RF
Dotyczy to także sytuacji, gdy wiedzę na temat braku tego składnika konsument może wywieść z wykazu składników podanego na opakowaniu, zawierającego prawdziwe i wyczerpujące informacje. Taki wykaz może bowiem nie wystarczyć, by skorygować mylne wrażenie, jakie wywarły informacje podane na etykiecie – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dzisiejszym wyroku dotyczącym herbatki owocowej firmy Teekanne (sygn.akt C-195/14).
Niemiecka spółka Teekanne sprzedaje herbatę owocową o nazwie „Felix malinowo-waniliowa przygoda". Na opakowaniu tej herbaty są między innymi ilustracje malin i kwiatów wanilii oraz oznaczenia „herbata owocowa z naturalnymi aromatami", „herbata owocowa z naturalnymi aromatami – smak malinowo-waniliowy" oraz „zawiera wyłącznie naturalne składniki". W rzeczywistości herbata owocowa nie zawiera naturalnych składników pochodzących z wanilii lub maliny ani aromatu z nich uzyskanego. Wykaz składników, zamieszczony na opakowaniu, jest następujący: „Hibiskus, jabłko, liście jeżyny słodkiej, skórka pomarańczy, dzika róża, aromat naturalny o smaku wanilii, skórka cytryny, aromat naturalny o smaku maliny, jeżyna, truskawka, borówka czarna, dziki bez". Niemieckie stowarzyszenie ochrony konsumentów zarzuca Teekanne, że wprowadza konsumentów w błąd co do składu herbaty. Oznaczenia zamieszczone na opakowaniu sugerują bowiem, że herbata będzie zawierać w swym składzie wanilię i malinę lub przynajmniej naturalne aromaty wanilii i maliny. Stowarzyszenie wezwało Teekanne do zaniechania reklamowania herbaty. Spór trafił w ostatniej instancji do Bundesgerichtshof (federalny trybunał sprawiedliwości w Niemczech).Ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy etykietowanie środka spożywczego może wprowadzić konsumenta w błąd, jeżeli sugeruje obecność składnika, który w rzeczywistości w produkcie nie występuje, a jego brak konsument może wywieść wyłącznie wtedy, gdy zapozna się z wykazem składników.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie opublikował stanowisko w sprawie nowych przepisów dotyczących egz...
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz została przeniesiona na swój wniosek w stan spoczynku. Powod...
Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że rozporządzenie ministra edukacji - od najbliższego września ogranic...
Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, które mają znacznie ułatwić i przyśpieszyć proces ujawniania prawa wł...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas