Reklama
Rozwiń

BTE - Ministerstwo Finansów pracuje nad cywilizowanym rozstaniem

Ministerstwo Finansów pracuje nad poprawkami, które mają w jego ocenie pozwolić na cywilizowane rozstanie się Bankowym Tytułem Egzekucyjnym.

Aktualizacja: 15.06.2015 17:20 Publikacja: 15.06.2015 16:50

BTE - Ministerstwo Finansów pracuje nad cywilizowanym rozstaniem

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Na najbliższe posiedzenie podkomisji powołanej do prac nad trzema projektami dotyczącymi BTE propozycje będą gotowe - zapowiedziała Izabela Leszczyna, wiceminister finansów.

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu wszystkie kluby opowiedziały się za likwidacją bankowego tytułu egzekucyjnego, kością niezgody jest jednak termin wejścia w życie noweli.

Zresztą o losie BTE przesądził Trybunał Konstytucyjny 14 kwietnia 2015 r., uznając to narzędzie jako niekonstytucyjne. TK odroczył jednak wejście w życie wyroku do 1 sierpnia 2016 r., aby dać ustawodawcy i bankom czas na łagodne przejście do nowych regulacji.

Projekty PiS - złożony jeszcze przed wyrokiem TK oraz SLD przewidują istotne skrócenie tego okresu do dwóch tygodni od uchwalenia i ogłoszenia noweli, a projekt PO zakłada, że zmiana miałaby wejść w życie 1 sierpnia 2016 r.

Jak poinformowała minister Leszczyna propozycje Ministerrstwa Finansów przewidują obowiązek dla banku. Przed wystąpieniem z żądaniem egzekucji, czy to sądowej, czy na podstawie tytułu egzekucyjnego w formie aktu notarialnego, który prawdopodobnie zastąpi w praktyce BTE, bank musi wykonać szereg czynności zmierzających do pozaegzekucyjnego zaspokojenia.

Bank musiałby wystąpić do klienta z propozycją restrukturyzacji kredytu np. przez zawieszenie rat czy wydłużenie okresu spłaty. W przypadku, gdyby miałoby dojść do sprzedaży nieruchomości na poczet długu, klient miałby prawo sprzedać ją sam, żeby uzyskać najlepszą cenę. - Jeśli posłowie zechcą je przyjąć nasze propozycje jako poprawki - wskazała wiceminister - to będziemy mogli odejść od BTE w cywilizowany sposób.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono