Reklama
Rozwiń

Samochody i zabawki na szczycie listy niebezpiecznych produktów w UE

Po raz pierwszy w rocznym sprawozdaniu Komisji Europejskiej dotyczącym nieżywnościowych produktów niebezpiecznych, na szczycie listy zgłoszonych produktów znalazły się samochody, a na drugim miejscu - zabawki. Znaczną część zgłoszonych produktów wciąż stanowią środki ochrony przeciw COVID, takie jak maski.

Publikacja: 25.04.2022 15:41

Samochody i zabawki na szczycie listy niebezpiecznych produktów w UE

Foto: Adobe Stock

Komisja Europejska opublikowała w poniedziałek roczne sprawozdanie w sprawie systemu Safety Gate - unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych. Sprawozdanie obejmuje ostrzeżenia zgłoszone w 2021 r. oraz związane z nimi działania podjęte przez organy krajowe.

W 2021 r. organy państw uczestniczących w sieci bezpieczeństwa wymieniły za pośrednictwem systemu 2142 ostrzeżenia. Po raz pierwszy największą liczbę ostrzeżeń zgłoszono w kategorii „pojazdy silnikowe”, a kolejne miejsca zajęły „zabawki” oraz „urządzenia i sprzęt elektryczny”. Jeżeli chodzi o pojazdy silnikowe, podjęte działania dotyczyły głównie przypadków wycofania z rynku po wykryciu problemów technicznych, podczas gdy w przypadku zabawek skoncentrowano się na obecności niebezpiecznych chemikaliów, a także baterii guzikowych. Ponadto najczęściej zgłaszano problemy dotyczące elektrycznych urządzeń i sprzętu związane z narażeniem części czynnych i kwestiami przegrzania.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono