Opakowanie nie może wprowadzać konsumenta w błąd - wyrok WSA

Konsument musi łatwo poznać pełen skład kupowanego produktu.

Publikacja: 04.06.2017 00:01

Opakowanie nie może wprowadzać konsumenta w błąd - wyrok WSA

Foto: Fotolia

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zgłosiła po kontroli zastrzeżenia do oznakowania tłuszczu roślinnego.

Na frontowej stronie opakowania zamieszczono informację, że jest to miks olejów – rzepakowego i słonecznikowego. W wykazie składników na tylnej stronie opakowania wskazano tylko ilość kategorii składników „oleje roślinne". Nie wskazano, jaki jest udział poszczególnych olejów w produkcie.

Inspektor IJHARS wezwał spółkę do zmiany nieprawidłowego jego zdaniem oznakowania produktu. Chodziło o dokonanie odpowiednich zmian w oznakowaniu. Powinno ono być zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Organ kontrolny wytknął m.in., że połączenie określenia „miks olejów", poszerzone o wyjaśnienie ich rodzajów, sugeruje, że produkt składa się wyłącznie z olejów roślinnych. W rzeczywistości są to emulsje tłuszczowe, zawierające także inne składniki niebędące olejami, w tym wodę i tłuszcze utwardzone. Już samo wskazanie na opakowaniu, że produkt jest mieszanką, powoduje obowiązek wskazania jego dokładnego składu.

Spółka zaskarżyła zalecenia pokontrolne do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Jej zdaniem oznakowanie jest zgodne z przepisami i nie wprowadza w błąd konsumentów. Nie sugeruje, że produkt składa się wyłącznie z mieszaniny olejów roślinnych. Jeżeli nabywca przeczyta informacje umieszczone na całym opakowaniu, bez trudu dostrzeże tam informacje o zawartości produktu. Świadczy o tym również kolorystyka opakowania, nawiązująca do opakowań margaryny. Rozwiewa to wątpliwości co do składu wyrobu, a więc co do tego, że nie zawiera on wyłącznie mieszaniny olejów roślinnych, ale również inne komponenty wskazane na opakowaniu. Zgodnie z przepisami UE już samo określenie „miks tłuszczowy" informuje o charakterze produktu, czyli o wyrobie zawierającym od 10 do 90 proc. tłuszczu oraz inne komponenty wyszczególnione na liście składników.

Przede wszystkim jednak – podkreśliła spółka – zalecenia pokontrolne skierowano do niewłaściwego podmiotu. Podmiotem wskazanym na opakowaniu produktu, a tym samym odpowiedzialnym za jego oznakowanie, jest inna spółka należąca do tego samego koncernu, dla której kontrolowana firma wykonywała produkcję na zlecenie. Produkt wprowadzała do obrotu inna spółka, której nazwa figuruje na opakowaniu. Decyzje o oznakowaniu produktu zapadają na szczeblu koncernu.

WSA stwierdził, że określenie: „Mix olejów – olej rzepakowy, olej słonecznikowy", umieszczone na froncie opakowania, może wprowadzać konsumenta w błąd. Danych o produkcie szuka on przede wszystkim na frontowej części opakowania. Tymczasem tutaj informację, że olejów w wyrobie jest 82 proc., zamieszczono na tyle opakowania, gdzie przeciętny konsument raczej nie sięga. Nie odesłano też do tej etykiety. Nie określono dokładnie proporcji obu olejów. Dla konsumenta nie jest obojętne, czy zawartość np. oleju słonecznikowego w produkcie wynosi 1 proc. czy 50 proc.

Akceptując stanowisko Inspekcji, sąd uznał jednak, że wyjaśnienia wymagają relacje prawne pomiędzy skarżącą spółką, i uchylił zalecenia pokontrolne. Nie zbadano bowiem relacji prawnej pomiędzy skarżącą spółką a firmą, pod nazwą której wprowadzano wyroby na rynek. Te okoliczności muszą zostać wyjaśnione.

Wyrok jest nieprawomocny.

sygn. akt III SA/Gl 1636/16

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego