UOKiK zakwestionował prowizje za wpłatę bilonu

Banki zrezygnowały z bezprawnego pobierania opłat za wypłatę gotówki w oddziale – to wynika z analizy przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Publikacja: 01.03.2008 00:04

Zapisy, które zabraniają stosowania takich opłat, od 2006 r. znajdują się w [link=http://www.uokik.gov.pl/pl/ochrona_konsumentow/niedozwolone_klauzule/rejestr_klauzul_niedozwolonych/]rejestrze postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone[/link] (poz. 1157 i 1170). Kontrola wykazała jednak, że osiem banków pobiera inne prowizje, co może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji.

Urząd przyjrzał się warunkom, na jakich 20 banków we wrześniu i październiku 2007 r. zawierało z konsumentami umowy o prowadzenie rachunków.

Wątpliwości prezesa UOKiK najczęściej budziło stosowanie prowizji za wpłaty gotówkowe w bilonie. Tego typu opłaty, w wysokości od 3 do 10 zł lub min. 0,5 proc. wpłacanej kwoty, znalazły się w cennikach aż sześciu banków: BOŚ, BZ WBK. Getin Banku, ING, Lukas Banku i PKO BP. Zdaniem prezesa UOKiK pieniądz w postaci monety jest w Polsce takim samym środkiem płatniczym jak banknot, więc obciążanie prowizją za jego wpłacanie na rachunek jest nieuzasadnione i narusza interes ekonomiczny konsumenta.

Kolejną praktyką, którą zakwestionował prezes UOKiK, jest pobieranie – przez BOŚ i Fortis Bank – opłat za wpłatę gotówki w stanie nieuporządkowanym. Zgodnie z zapisami prawa bankowego przeliczanie i sortowanie banknotów i monet pochodzących z wpłat na rachunki bankowe jest obowiązkiem banku.

Dwie inne budzące wątpliwości pozycje znalazły się w tabeli opłat i prowizji stosowanej przez BPH. Gdy w placówce brakuje waluty, w której prowadzony jest rachunek, bank podczas wypłaty z konta walutowego w złotych stosuje kurs zawierający marżę. Konsument jest w ten sposób karany za uchybienie, które następuje z winy banku.

Zakwestionowany został też zapis o pobieraniu prowizji od wpłaty gotówkowej powyżej określonej kwoty, dokonanej w agencji banku (obecnie bank nie ma już placówek agencyjnych, bo w wyniku fuzji wszystkie zostały przejęte przez Pekao SA).

Wobec czterech z ośmiu banków UOKiK wszczął już postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Wobec pozostałych podjęcie formalnych kroków jest dopiero planowane.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem