We wtorek Rada Ministrów omówiła poselską propozycję nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Parlamentarzyści Ruchu Palikota zaproponowali, aby biura informacji gospodarczej ujawniały jedynie dane na temat zobowiązań niespłaconych (wymagalnych), ale tylko te potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, uznane na piśmie lub potwierdzone decyzją organu administracji.
Jak tłumaczyli posłowie, wpisanie dłużnika do rejestru wielokrotnie uniemożliwiało mu lub utrudniało w znaczny sposób prowadzenie działalności gospodarczej. Konsument lub przedsiębiorca nie mogli w takich wypadkach ubiegać się o kredyty lub dotacje, a nawet uczestniczyć w przetargach publicznych. Powodowało to nieodwracalne dla dłużnika skutki finansowe, za które nikt nie ponosił odpowiedzialności, gdyż dochodzenie odszkodowań na drodze sądowej jest dla niektórych osób i przedsiębiorców praktycznie nierealne z uwagi na wysokie koszty i długi czas oczekiwania – tłumaczyli parlamentarzyści Ruchu Palikota.
Zdaniem rządu, zaproponowane zmiany mają charakter cząstkowy i nie wyczerpują wszystkich istniejących i zgłaszanych przez różne środowiska propozycji zmiany obowiązujących przepisów.
Rada Ministrów oceniła ponadto, iż propozycja poselska może przyczynić się do zawężenia źródeł informacji o zaległych zobowiązaniach finansowych podmiotów obrotu gospodarczego, a to jest sprzeczne z ideą powołania i działania biur informacji gospodarczej. Wpisanie nierzetelnego dłużnika do rejestru biura działa dyscyplinująco i w wielu przypadkach prowadzi do spłaty zaległego długu bez konieczności występowania wierzyciela na drogę sądową – czytamy w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu.