[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=430ECFF735D1967DAFE20E2B02FA0EE5?id=339363]Ustawa z 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym[/link] ma zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.
Spośród dwóch możliwych modeli, tj. opcji opt-in oraz opt-out polski ustawodawca wybrał ten pierwszy. W wariancie tym zakłada się podjęcie wyraźnej, samodzielnej decyzji co do dochodzenia praw na drodze sądowej w postępowaniu grupowym. Przeciwieństwem modelu opt-in jest opt-out, który oznacza przynależność do grupy z mocy prawa przy jednoczesnej możliwości wystąpienia z niej.
[srodtytul]Wymagane oświadczenia[/srodtytul]
Zgodnie z ustawą w skład grupy wchodzą osoby, które złożyły stosowne oświadczenie w tym zakresie przed dniem wniesienia powództwa, oraz osoby, które przystąpiły do grupy po ogłoszeniu przez sąd o wszczęciu postępowania grupowego.
[b]Ogłoszenie zostaje dokonane po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym[/b]. Ogłoszenie umieszcza się w poczytnej prasie o zasięgu ogólnokrajowym. W szczególnych wypadkach również w prasie o zasięgu lokalnym.