Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił w dzisiejszym wyroku zakres ochrony konsumenta w przypadku ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości, którą jest jego dom rodzinny (sygn. akt C-34/13).
Sprawa dotyczyła Moniki Kušionovej, obywatelki Słowacji, która w 2009 r. pożyczyła 10 tys. euro od firmy SMART Capital specjalizującej się w szybkich pożyczkach. Umowa kredytu konsumenckiego przewidywała, że zabezpieczeniem wierzytelności było prawo rzeczowe na nieruchomości, którą jest dom należący do rodziny Kušionovej. Słowaczka uznała jednak, że umowa ma nieuczciwy charakter i zawiera niedozwolone postanowienia umowne. Wniosła do sądu pozew o stwierdzenie nieważności umowy kredytu i umowy ustanawiającej zabezpieczenie przeciwko SMART Capital.
Sąd pierwszej instancji zgodził się z niektórymi zarzutami Kušionovej i stwierdził nieważność części umowy kredytu oraz całej umowy o ustanowieniu zabezpieczenia. Obydwie strony wniosły odwołania od tego wyroku.
Dobrowolna licytacja u sąsiadów
Rozpatrujący je sąd okręgowy w miejscowości Prešove próbował ustalić, czy jedno z postanowień umowy o ustanowieniu zabezpieczenia ma nieuczciwy charakter. Pozwalało ono wierzycielowi przeprowadzić bez kontroli sądowej egzekucję z nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia spłat. Co istotne, taką pozasądową egzekucję dopuszcza słowackie prawo, jej zasady reguluje ustawa o dobrowolnych licytacjach.
Sąd w Prešove zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy sprzeczne z unijnym prawem (konkretnie z Kartą praw podstawowych UE) są przepisy słowackie umożliwiające wierzycielowi przeprowadzenie pozasądowej egzekucji z nieruchomości w sytuacji, gdy między wierzycielem a dłużnikiem toczy się spór co do ewentualnego występowania w umowie kredytu postanowień niedozwolonych w rozumieniu unijnej dyrektywy 93/13 z 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.