Erotyka nie może zakłócać przestrzeni publicznej

Reklama produktów erotycznych przeznaczonych dla osób dorosłych, nie powinna być eksponowana w przestrzeni publicznej.

Aktualizacja: 05.04.2015 18:24 Publikacja: 05.04.2015 18:21

Erotyka nie może zakłócać przestrzeni publicznej

Foto: www.sxc.hu

Tak uznała w niedawnej uchwale Komisja Etyki Reklamy (nr uchwały ZO 24/15).

Przedmiotem skargi była reklama zewnętrzna firmy Pink Shop z Kielc, promująca oferty wyprzedaży towarów erotycznych adresowanych do osób dorosłych, a przedstawiająca roznegliżowaną kobietę w wyzywającej bieliźnie, która pokazuje biust.

- Reklama jest ogólnie dostępna, znajduje się przy bardzo ruchliwym rondzie, a na jej oglądanie narażone są dzieci w każdym wieku - podniosła w skardze konsumentka.

- Reklamy zmieniają się co jakiś czas, ale zawsze są wulgarne i naruszają niewinność dziecka i moją wrażliwość - dodała skarżąca.

Dzieci w przestrzeni publicznej

Arbiter-referent popierający skargę wniósł o uznanie reklamy za sprzeczną z art. 2 ust. 1 Kodeksu Etyki Reklamy z uwagi na to, że nie była ona prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej oraz zgodnie z dobrymi obyczajami.

Poinformował przy tym, że zgodnie Kodeksem Etyki Reklamy, przepisy w nim zawarte  stosuje się odpowiednio również do reklam, które nie są bezpośrednio skierowane do dzieci, jednak dzieci są ich odbiorcami ze względu na formę oraz miejsce i sposób ich prezentowania. Dotyczy to w szczególności reklam emitowanych w telewizji w sąsiedztwie audycji dla dzieci, reklam wyświetlanych w kinach przed seansami filmów dla dzieci oraz reklamy zewnętrznej.

Firma Pink Shop nie uczestniczyła w posiedzeniu oraz nie złożyła odpowiedzi na skargę.

Etyka bez zakłóceń

Zespół orzekający uznał, iż przedmiotowa reklama nie była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej oraz nie mieści się w ramach przyjętych norm etycznych i zagraża fizycznemu, psychicznemu oraz moralnemu dalszemu rozwojowi dzieci lub młodzieży.

Zdaniem zespołu, na reklamodawcach kierujących swoje przekazy do masowego odbiorcy – poprzez umieszczenie ich na nośnikach zewnętrznych – spoczywa szczególna odpowiedzialność za staranny wybór treści i formy reklamy, tak aby nie godziły w powszechne odczucie dobrych obyczajów.

- Reklama produktów przeznaczonych dla osób dorosłych, nie powinna być eksponowana w przestrzeni publicznej - podkreślił skład orzekający.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo