Reuters wszedł w posiadanie nagrania, na którym widać uczestników antyrządowych demonstracji w momencie, gdy padają pierwsze strzały.

- Duże siły nas zaatakowały. To masakra - mówił jeden z uczestników protestów, Farah Omar, w rozmowie z agencją Reuters.

Wpływowy opozycjonista, Abdirahman Abdishakur Warsame Wadajir wcześniej umieścił w internecie nagranie, na którym widać jak staje na czele niewielkiej demonstracji organizowanej wbrew zakazowi demonstrowania wprowadzonemu przez rząd.

Kilka godzin wcześniej były prezydent Somalii, Szarif Szajh Ahmed, oskarżył siły rządowe o zaatakowanie hotelu, w którym przebywał wraz z innym byłym prezydentem przed piątkowym wiecem.

"To dyktatura. Zaatakował nas i przebywających w hotelu Maida" - napisał Ahmed na Twitterze kilka godzin po ataku. "Wzywamy obywateli, by wyszli na ulice i odpowiedzieli (na to)" - dodał.

Minister bezpieczeństwa Somalii, Hassan Hundubey Jimale, oskarżył opozycję o rozpoczęcie walk.

- Zbrojne milicje zaatakowały siły rządowe. Odpowiedzieliśmy z przeważającą siłą - oświadczył.

Somalia jest rozdzierana konfliktem wewnętrznym od 1991 roku.

8 lutego somalijscy parlamentarzyści mieli wybrać nowego prezydenta, ale proces ten się opóźnił po tym jak opozycja oskarżyła rząd o umieszczanie w komisjach wyborczych na poziomie lokalnym i regionalnym wyłącznie swoich zwolenników.

Opozycja uważa, że obecny prezydent Somalii, Mohamed Abdullahi Farmaajo nie jest już prezydentem, ponieważ jego kadencja się skończyła.