Kryzys na Ukrainie [RELACJA]

UE przygotowuje się do wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z kryzysem na Krymie - poinformowała rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz. Na razie nie wiadomo, kiedy sankcje będą mogły wejść w życie. Będzie kolejna konferencja Wiktora Janukowycza. Wystąpienie odsuniętego od władzy prezydenta Ukrainy ma się odbyć jutro w Rostowie nad Donem. Dziś do bazy w Łasku przyleci 12 amerykańskich myśliwców F-16 i 300 żołnierzy do ich obsługi. Decyzję o ich wysłaniu podjął Barack Obama w odpowiedzi na agresję Kremla na Ukrainę. Rosyjscy żołnierze ostrzelali ukraiński batalion

Aktualizacja: 10.03.2014 21:48 Publikacja: 10.03.2014 06:37

Kryzys na Ukrainie [RELACJA]

Foto: AFP

00:00

W kraju Wiktor Janukowycz ma znikome poparcie, ale w Rosji nadal traktowany jest jako ważny gracz polityczny. Czytaj więcej.

22:02

Bank Światowy przeznaczy na wspieranie reform na Ukrainie do 3 mld dol. w tym roku. Do banku w tej sprawie zwrócił się tymczasowy rząd ukraiński. Czytaj więcej.

21:48

Autonomiczna Republika Krymu nie jest w stanie utrzymać się bez pomocy z zewnątrz, a Rosja nie ma możliwości zapewnienia jej dostaw wody, elektryczności oraz gazu – oświadczył przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie Serhij Kunicyn.

„Bez dostaw wody z Dniepru Krym po prostu nie przeżyje" – powiedział podczas obrad okrągłego stołu pod hasłem „Krym i Ukraina jutro" w Kijowie.

Polityk podkreślił, że choć na szelfie Morza Czarnego wydobywany jest gaz ziemny, który wystarcza na potrzeby mieszkańców Krymu, to jest go za mało, by zapewnić dostawy dla przemysłu półwyspu.

20:55

Ukraińska prokuratura zatrzymała Mychajła Dobkina, byłego gubernatora obwodu charkowskiego i sojusznika obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Dobkinowi zarzuca się dążenie do zmiany granic państwowych.

Były gubernator został zatrzymany po południu, po przesłuchaniu w prokuraturze w Charkowie – poinformowała jego obrończyni Julia Płetniowa.

"O godz. 17.20 (16.20 czasu polskiego) został on zatrzymany, a o godz. 17.30 usłyszał, że (...) jest podejrzewany o działania polegające na publicznych nawoływaniach do zmiany granic terytorium Ukrainy i zmierzające do naruszenia konstytucji" – oświadczyła.

20:41 Komentarz rysunkowy

20:27

Niezgodny z prawem sposób ogłoszenia referendum ws. przystąpienia Krymu do Federacji Rosyjskiej to tylko jeden z powodów, dla których jest ono nielegalne – podkreślali eksperci w stolicy Krymu Symferopolu.

Wśród zarzutów prawnych wobec referendum można wymienić choćby fakt, że nie wiadomo, kiedy uznać je za ważne, gdyż nie podano wymaganej do tego liczby wyborców – oświadczył szef Instytutu Badań Społecznych, politolog Jusuf Kurkczi na spotkaniu eksperckim z dziennikarzami poświęconym referendum.

20:24

Obecny kryzys na Ukrainie może doprowadzić do III wojny światowej - ostrzega były doradca prezydenta Rosji Andriej Iłłarionow. Jego zdaniem na sankcje finansowe jest za późno, a Władimira Putina powstrzymać może tylko reakcja wojskowa Zachodu. Czytaj więcej.

19:17

W obawie przed napływem „ekstremistów" władze Ukrainy wzmocniły kontrole na granicach z Białorusią i Mołdawią – poinformowała ukraińska Państwowa Straż Graniczna. Wcześniej Ukraińcy zaczęli intensywniej kontrolować ruch na granicy z Rosją.

„Środki zmierzające do niedopuszczenia do napływu na Ukrainę osób, które mogą uczestniczyć w prowokacjach o charakterze ekstremistycznym, rozszerzono także na granice z Białorusią i Mołdawią" – czytamy w komunikacie Straży Granicznej.

Służba ta podała, że w ciągu ostatniej doby w ramach operacji „Granica" na Ukrainę nie wpuszczono 577 obywateli rosyjskich.

„Większość z nich nie potrafiła podać celu podróży na Ukrainę, przewoziła symbole o prowokacyjnej wymowie albo przedmioty mogące służyć do zadawania obrażeń ciała" – podkreślono w komunikacie.

19:01

Władze Ukrainy nie zastanawiają się obecnie nad wprowadzeniem kraju do NATO – oświadczył w Kijowie p.o. szefa ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca.

- Kwestia ta nie jest dziś na porządku dziennym. Rząd nie opracowuje obecnie żadnych projektów ani programów na rzecz wejścia Ukrainy do NATO – powiedział Deszczyca w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

18:47

Około 300 osób protestowało w poniedziałek na placu Aleksandra Puszkina w Moskwie przeciwko interwencji wojskowej Rosji na Krymie. Wśród demonstrujących byli obrońcy praw człowieka i opozycyjni politycy, w tym Lew Ponomariow i Leonid Gozman.

"Wycofać wojska!", Wojnie - nie!" i "Ukraino, jesteśmy z tobą!" - głosiły transparenty trzymane przez uczestników manifestacji.

Akcja była legalna. Policja nie interweniowała.

18:40

Stany Zjednoczone chcą zobaczyć "konkretne dowody" na to, że Rosja jest gotowa zaangażować się w dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie - oświadczył Departament Stanu USA.

Sekretarz stanu John Kerry powiedział w sobotę podczas rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, że USA oczekują od Rosji powstrzymania kampanii mającej na celu przyłączenie należącego do Ukrainy Krymu do Federacji Rosyjskiej - przekazał resort.

18:35

– W naturalny sposób gospodarka rosyjska potrzebuje wzrostu. Jak można wywołać ten wzrost przy rosnącej podaży surowca w postaci ropy naftowej na świecie? Najprostszym pomysłem, choć brzmi to bardzo cynicznie, jest konflikt – mówi Maciej Jędrzejczak.

>

18:25

Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca poinformował, że jego kraj nie rozpatruje na razie możliwości zerwania umów o stacjonowaniu na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Dyplomata nie wykluczył jednocześnie, iż Ukraina zwróci się do sądów międzynarodowych w związku z działaniami Rosji na półwyspie.

18:16

Nieuznawane przez Kijów władze Krymu zaczynają tworzyć krymską armię. 40 ochotników złożyło w Symferopolu żołnierską przysięgę "na wierność narodowi Krymu" premierowi Autonomicznej Republiki Krymu Siergiejowi Aksjonowowi w obecności dziennikarzy.

Uroczystość złożenia przysięgi odbyła się w zajętej dzień wcześniej przez siły samoobrony symferopolskiej komendzie uzupełnień. Zarówno wywodzący się z oddziałów samoobrony Krymu żołnierze, jak i ich dowódcy, przed którymi odczytywali tekst przysięgi, byli ubrani w mundury bez żadnych dystynkcji. Wielu miało na twarzach kominiarki.

18:00

Jak dowiedziała się „Rz" NATO, na prośbę Polski, zadecydowało o wysłaniu co najmniej jednego samolotu szpiegowskiego na teren naszego kraju. Czytaj więcej.

17:41

Ambasador Unii Europejskiej w Moskwie Vygaudas Uszackas poinformował, że w ramach możliwych sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej strona unijna może odwołać kolejny szczyt UE-Rosja.

- To, co dzieje się na Krymie, podważa zaufanie, które jest warunkiem rozwoju ambitnych stosunków między Unią Europejską a Rosją - oświadczył Uszackas, którego cytuje agencja Interfax.

Unijny dyplomata podkreślił, że wyznaczone na 16 marca referendum na Krymie jest nielegalne i stanowi pogwałcenie konstytucji Ukrainy.

- Jeśli w najbliższych dniach nie zostaną osiągnięte rezultaty, to UE podejmie decyzje o kolejnych krokach, na przykład o zamrożeniu rachunków bankowych, zakazie wjazdu i odwołaniu kolejnego szczytu UE-Rosja - oznajmił Uszackas.

17:19

Polska i Wielka Brytania mają wspólne zdanie w wielu kwestiach dotyczących kryzysu na Ukrainie i napiętej sytuacji wokół Krymu - powiedział w poniedziałek szef polskiego MSZ Radosław Sikorski dziennikarzom po spotkaniu z ministrem Williamem Hague'iem.

- Uzgodniliśmy, że będziemy pracować na rzecz wypełnienia przez UE decyzji naszych przywódców podjętych na posiedzeniu Rady Europejskiej, która zadecydowała, że jeśli w ciągu kilku dni nie nastąpi deeskalacja konfliktu, to sankcje (wobec Rosji - PAP) będą nieuniknione - powiedział Sikorski po spotkaniu w Londynie.

- Oczywiście życzylibyśmy sobie, żeby taka deeskalacja nastąpiła, a Polska i Wielka Brytania nie ustają w wysiłkach, aby doprowadzić do naszego dialogu z Rosją, a przede wszystkim Rosji z Ukrainą. Ale póki co, na Krymie tworzone są fakty dokonane - podkreślił minister.

17:11

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło zdumienie z powodu apelu ambasadora USA przy OBWE Daniela Baera do władz Rosji o pomoc w zapewnieniu obserwatorom wojskowym organizacji swobody poruszania się po terytorium Krymu.

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że to nie ono powinno być adresatem apelu. "Wychodzimy z założenia, że wszelkie działania monitoringowe Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Krymie powinny być uzgadniane z prawowitymi krymskimi władzami" - oznajmiło.

16:53

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew powiedział prezydentowi Władimirowi Putinowi, że rozumie logikę działań Rosji na Ukrainie. Kazachstan wraz z Rosją i Białorusią tworzą Unię Celną.

- Nursułtan Nazarbajew podkreślił, że Kazachstan jako strategiczny partner ze zrozumieniem traktuje stanowisko Rosji, która broni praw mniejszości narodowych na Ukrainie, a także interesów własnego bezpieczeństwa - poinformowała służba prasowa Nazarbajewa, relacjonując jego rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji.

16:49

Władze Autonomicznej Republiki Krymu zaprosiły misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na niedzielne referendum w sprawie przyłączenia się należącego do Ukrainy półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Agencja RIA-Nowosti podała, że zaproszenie wystosował prorosyjski parlament Krymu.

W ubiegłym tygodniu krymski parlament opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej, a zaplanowane na 16 marca referendum ma to potwierdzić. Zarówno kraje Zachodu, jak i władze w Kijowie wyłonione po demonstracjach przeciw rządom byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, zapowiedziały, że referendum jest nielegalne i nie uznają jego wyników.

16:28

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych postanowiło zamknąć rezydencję Wiktora Janukowycza. Na terenie luksusowej posiadłości pod Kijowem przeprowadzono już inwentaryzację. Swoją decyzję MSW tłumaczy obawą o dewastację.

Rezydencję Janukowycza odwiedziło w ostatnich tygodniach tysiące Ukraińców, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć luksusy, jakimi otaczał się były prezydent.

16:15

Grupa prorosyjskich działaczy zaatakowała w Charkowie Witalija Kliczkę. W kierunku lidera partii UDAR polecały petardy, kamienie, jajka i jabłka. Przebrani w wojskowe stroje mężczyźni uniemożliwili też Kliczce wyjście z konferencji prasowej.

15:38

Rosja przygotowała propozycje dotyczące uregulowania sytuacji na Ukrainie; stanowią one odpowiedź na propozycje amerykańskie i zostaną przekazane USA - poinformował minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow.

Ławrow mówił o tym podczas spotkania z prezydentem FR Władimirem Putinem w Soczi. Szef dyplomacji rosyjskiej ujawnił też, że w poniedziałek do Rosji miał przylecieć amerykański sekretarz stanu John Kerry, jednak w sobotę odwołał swoją wizytę.

15:25

Rząd Szwajcarii zamroził aktywa i konta bankowe dziewięciu Ukraińców podejrzanych o defraudację ukraińskich środków państwowych i naruszenia praw człowieka, w tym synów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i byłego premiera Mykoły Azarowa.

Wśród osób objętych sankcjami w poniedziałek znaleźli się m.in.: Wiktor Janukowycz (imię zbieżne z imieniem ojca), Ołeksij Azarow, a także syn byłego prokuratura generalnego Wiktora Pszonki, Artem, oraz były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandr Jakymenko.

15:18

Żołnierze rosyjscy otworzyli ogień

w czasie zajmowania siedziby batalionu transportu samochodowego Marynarki Wojennej Ukrainy pod Bachczysarajem na Krymie. Nikt nie został ranny - podała agencja Interfax-Ukraina.

Agencja powołała się na przedstawicieli dowództwa ukraińskiej jednostki. Dowódca batalionu rozpoczął negocjacje z napastnikami. Czytaj więcej.

14.33

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ma zamiar wystąpić na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym ma być omawiana sytuacja po zajęciu Krymu przez wojska rosyjskie.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że polityka Rosja ma na celu podważanie globalnego bezpieczeństwa i rewizję rezultatów II wojny światowej.

Dodał, że za eskalację konfliktu na Krymie "odpowiedzialność ponoszą Rosja i rosyjskie władze".

14.04

UE przygotowuje się do wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z kryzysem na Krymie

- poinformowała rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz. Na razie nie wiadomo, kiedy sankcje będą mogły wejść w życie.

13.52

Zwolniony niedawno z więzienia rosyjski biznesmen Michaił Chodorkowski poparł dziś w Kijowie nowe władze Ukrainy i powiedział, że Rosja prowadząc agresywną i separatystyczną politykę na Krymie niszczy długoletnią przyjaźń z Ukrainą.

Chodorkowski podkreślił, że popiera nowe władze Ukrainy, mówiąc, że doszły one do władzy dzięki "rewolucji sprawiedliwości".

(AFP)

13.50

W naturalny sposób gospodarka rosyjska potrzebuje wzrostu. Jak można wywołać ten wzrost przy rosnącej podaży surowca w postaci ropy naftowej na świecie? Najprostszym pomysłem, choć brzmi to bardzo cynicznie, jest konflikt – mówi Maciej Jędrzejczak.

13.45

Amerykański ambasador w Kijowie Geoffrey Pyatt oświadczył, że Stany Zjednoczone nie uznają wyników separatystycznego referendum na Krymie i gotowe są do zaostrzenia sankcji za działania Rosji na tym należącym do Ukrainy półwyspie.

- USA nie są gotowe do uznania jakichkolwiek wyników tak zwanego referendum, które ma się odbyć za sześć dni – powiedział ambasador.

13.23

Podczas środowej wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce premier Donald Tusk chce z nią porozmawiać przede wszystkim o zagrożeniach politycznych płynących z uzależnienia od rosyjskiego gazu i rosyjskich pieniędzy. Czytaj więcej.

13.17

Ministerstwo Obrony Narodowej w przyspieszonym tempie dokonuje przeglądu planów modernizacji armii. Na ich korektę będzie miał wpływ rozwój sytuacji za naszą wschodnią granicą, przede wszystkim na Ukrainie. Czytaj więcej.

13.07

Pod pomnikiem Tarasa Szewczenki w Charkowie odbył się wiec partii UDAR. Jak relacjonowało TVN24, na zgromadzeniu zrobiło się gorąco, gdy na placu pojawili się prorosyjscy demonstranci.

- Kiedy Witalij Kliczko wszedł na mównicę, grupa prorosyjskich demonstrantów krzyczeli: Kliczko faszyta - relacjonował reporter TVN24. Jak powiedział, w kierunku polityka poleciały jajka i petardy.

12.24

- Nie można puścić tego Putinowi płazem - mówi w rozmowie z The Telegraph polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Zdaniem szefa resortu dyplomacji, nie można pozwolić Rosji, by narysowała mapę Europy na nowo. Czytaj więcej.

Poprzez aneksję Krymu Rosja wymusza poważną zmianę granic w Europie - min. @sikorskiradek dla "The Telegraph" http://t.co/LtGEWtyEuv

12.14

Prorosyjska samoobrona i uzbrojeni mężczyźni w nieoznakowanych mundurach weszli do szpitala wojskowego w Symferopolu na Krymie – informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ukraiński MON.

BREAKING Military hospital in #Simferopol was captured by #russian troops & #crimea 'putitushki' around 12:00 today -MIA official |PR News

11.58

Ukraina opowiada się za dyplomatycznym i pokojowym uregulowaniem kryzysu wokół należącego do niej Krymu – oświadczył szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Belgii, Holandii i Luksemburga.

W czasie rozmów Ukraińcy uzyskali zapewnienie, że państwa Beneluksu wspierają jedność terytorialną ich kraju.

11.42

Rosyjskie MSZ w wydanym dziś oświadczeniu wyraziło oburzenie bezprawiem, które przy poparciu nowych władz panuje obecnie we wschodnich rejonach Ukrainy w wyniku działań członków skrajnie nacjonalistycznego ruchu Prawy Sektor.

"Doszło już do tego, że 8 marca w Charkowie dobrze wyposażeni ludzie w maskach i z bronią zaczęli strzelać do pokojowych demonstrantów; byli ranni. Z kolei dniepropietrowska milicja zatrzymała rosyjskich dziennikarzy" - czytamy w oświadczeniu.

11.16

Polska jest gotowa nie tylko na udział w działaniach bezpośrednio dotyczących naszego kraju, jak i innych członków NATO - powiedział Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Siemirowicach zorganizowanej z okazji 15-lecia Polski w NATO. Czytaj więcej.

.@premiertusk: jesteśmy w stałym kontakcie z Kijowem, Polska jest gotowa do pomocy dyplomatycznej dla #Ukraina

11.03

11 marca konferencja Wiktora Janukowycza w Rostowie nad Donem - podaje portal Lenta.ru

Miejsce i czas wystąpienia Janukowycza mają zostać doprecyzowane później.

Jutro konferencja #Janukowycz.a w Rostowie nad Donem, via "@HromadskeTV: ?????? ???????? ????????? ? ????-???????????? ? ???????-??-????"

10.31

Marek Siwiec z Twojego Ruchu jest przekonany, że prezydent Rosji Władimir Putin nie odbiera telefonów od premiera Donalda Tuska przez "histerię związaną z wrakiem i katastrofą" smoleńską. Czytaj więcej.

10.30

Samozwańcze, prorosyjskie władze Autonomicznej Republiki Krymu gotowe są wpuścić na swe terytorium obserwatorów międzynarodowych, lecz nie prowokatorów – oświadczył wicepremier Autonomii Rustam Temirgalijew.

W jego ocenie obserwatorzy OBWE, którzy od wielu dni nie mogą przedostać się na kontrolowany przez Rosję półwysep, nie dysponują odpowiednimi dla ich misji dokumentami, a w jej składzie dominują członkowie państw NATO.

10.17

Wczoraj w Bakczysaraju został porwany przywódca ukraińskiej jednostki wojskowej, podpułkownik Wołodymyr Sadownyk - informuje "Ukraińska Prawda", powołując się na naczelnika sztabu tej jednostki.

Jak pisze Euromajdan na Twitterze powołując się na "Ukraińską Prawdę", jak dotąd porywacze nie wysunęli żadnych żądań.

#Bakhchisaray

military unit chief Lt-Colonel Sadovnyk kidnapped on 9Mar remains captured, no demands presented so far ukrpravda |PR News

10.07

- Polityka Putina jest również  problemem z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. Dzisiaj jako przedstawiciel obozu politycznego, który powstał dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu mogę tylko stwierdzić z satysfakcją, że w tym sporze toczącym się w naszym kraju wokół  relacji z Rosją na przestrzeni ostatnich lat, to właśnie my mieliśmy rację - mówi "Rz" Joachim Brudziński. Czytaj wywiad.

09.03

Dalsza eskalacja rosyjskiej agresji na Krymie powinna spotkać się ze zdecydowaną reakcją Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a w konsekwencji nałożeniem na Moskwę dotkliwych sankcji - podkreśla "Financial Times".

Dziennik argumentuje, że Zachód dysponuje poważną bronią w relacjach z Rosją, a jest nią groźba zaostrzenia sankcji, które w konsekwencji mogą uderzyć w rosyjską gospodarkę.

"FT" wymienia tu m.in. możliwość zamrożenia środków finansowych należących do rosyjskich oligarchów i zgromadzonych poza granicami kraju. Taka groźba powinna przemówić do władz w Moskwie i odstraszyć prezydenta Władimira Putina od eskalacji napięć w kontaktach z Ukrainą.

08.58

- Unia Europejska  popełniła wiele błędów w polityce wobec Rosji. Jeśli nie będzie konsekwentnych nacisków międzynarodowych na Moskwę, Władimir Putin zajmie pół Ukrainy - mówił w Trójce poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek.

08.53

- Putin nie może odpuścić, bo walczy o swoją polityczną przyszłość. On jest wielkim przegranym, jego gra o Ukrainę skończyła przegraną. On próbuje zgarnąć resztki łupów, ale łupem miał być cały kraj – powiedział Marek Siwiec w Radiu ZET.

08.29

W kryzysie ukraińskim naszą funkcją jest hołubienie jedności zachodu. Nie możemy wymachiwać szabelką i obrażać sojuszników.

Polska gospodarka może trochę ucierpieć w związku z kryzysem na Ukrainie - mówi w RMF FM Jacek Rostowski.

Rostowski w RMF FM: Polska gospodarka może trochę ucierpieć w związku z kryzysem na Ukrainie.

Rostowski w RMF FM: Polska gospodarka może trochę ucierpieć w związku z kryzysem na Ukrainie.

08.27

Do Kijowa przybędą dziś szefowie dyplomacji Belgii, Holandii i Luksemburga - Didier Reynders, Frans Timmermans i Jean Asselborn - by zamanifestować poparcie dla nowego rządu Ukrainy - informuje PAP.

08.07

- Zabraliśmy wszystkie najważniejsze nośniki, materiały i elementy z danymi wrażliwymi (z ewakuowanego konsulatu w Sewastopolu - red.). Te, których już nie można było zabrać, zostały zniszczone. Nie można zostawić czegokolwiek, co mogłoby wpaść w ręce nieprzyjaciela - powiedział w programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 Wiesław Mazur, Konsul Generalny RP w Sewastopolu.

07.51

Kryzysowi na Ukrainie towarzyszy intensywna wojna propagandowa. Toczy się na społecznościowych forach. Czytaj więcej.

07.40

Krymscy Tatarzy będą bronić swojej ojczyzny, choć nie mają broni, a w składzie Ukrainy chcą pozostać, bo dąży ona do wolności i demokracji – powiedział rzecznik Duchowej Rady Muzułmanów Krymu Ajder Adżymambetow.

- Krymscy Tatarzy będą bronić swojej ojczyzny, bo innej nie mają. Wyjechać, zostać uchodźcami nie chcemy i nie uczynimy tego. A obywatelami Rosji być nie chcemy. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, że Krym mógłby znaleźć się w składzie Rosji. Jesteśmy niezależnym, suwerennym terytorium Ukrainy - oświadczył.

Jak podkreśla Adżymambetow, Tatarzy krymscy pragną, żeby Krym pozostał w Ukrainie, przede wszystkim z umiłowania wolności.

- Ukraiński naród dąży do demokracji, do europejskich standardów, do europejskiego stylu życia i wolności. Naród Tatarów krymskich też bardzo kocha wolność – podkreśla.

07.25

Dziś do bazy w Łasku przyleci 12 amerykańskich myśliwców F-16 i 300 żołnierzy do ich obsługi. Decyzję o ich wysłaniu podjął Barack Obama w odpowiedzi na agresję Kremla na Ukrainę. Stany Zjednoczone wysłały też myśliwce F-15 na Litwę i zerwały wszelką współpracę wojskową z Rosją.

USA znów stają się faworytami w walce o kontrakty na modernizację polskiej armii. Taki jest efekt zajęcia przez Rosję Krymu - pisze Jędrzej Bielecki. Czytaj więcej.

06.37

"Sytuacja na Ukrainie jest niezwykle złożona, i najpilniejszym zadaniem dla wszystkich stron jest zachowanie spokoju i umiaru, by uniknąć eskalacji napięcia" - powiedział Xi, cytowany w komunikacie chińskiego ministerstwa.

Dodał, że w celu rozwiązania kryzysu należy wykorzystać opcje polityczne i dyplomatyczne.

Chiny "są otwarte" na wszelkie propozycje, które mogą wpłynąć na poprawę sytuacji, zamierzają też pozostać w kontakcie ze wszystkimi stronami, w tym z USA - zapewnił Xi.

Wczoraj rozmawiał on o Ukrainie również z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak wyjaśnia odrębny komunikat wydany przez Pekin, Xi podkreślił, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo drażliwa, rozwiązania należy poszukiwać na drodze dialogu i powinno się ono mieścić w ramach prawa międzynarodowego.

W dotychczasowych oświadczeniach na temat wydarzeń na Ukrainie Pekin wskazywał, że nie uważa sankcji za najlepszy sposób na rozwiązanie kryzysu. Zarazem podkreślał, że respektuje suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

W kraju Wiktor Janukowycz ma znikome poparcie, ale w Rosji nadal traktowany jest jako ważny gracz polityczny. Czytaj więcej.

Bank Światowy przeznaczy na wspieranie reform na Ukrainie do 3 mld dol. w tym roku. Do banku w tej sprawie zwrócił się tymczasowy rząd ukraiński. Czytaj więcej.

Pozostało 99% artykułu
Konflikty zbrojne
Izrael atakuje Syrię po upadku Asada. Szczęście sprzyja państwu żydowskiemu
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Konflikty zbrojne
Ukraińscy zdrajcy na celowniku. Kreml bez odpowiedzi na zamachy
Konflikty zbrojne
Ajatollah Ali Chamenei mówi o „spisku” w Syrii. Cios chce przekuć w sukces, ma propozycję
Konflikty zbrojne
Prof. Roman Kuźniar: Nowej fali uchodźców nie należy się spodziewać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Tusk mówi o możliwym terminie rozpoczęcia rozmów pokojowych