Reklama

Strefa Gazy jest „piekłem na ziemi”. Lekarze mdleją z głodu

Kierujący Agencją Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Prac dla Uchodźców Palestyńskich na Bliskim Wschodzie (UNRWA) Philippe Lazzarini opisał sytuacje w Strefie Gazy jako „piekło na ziemi”

Publikacja: 22.07.2025 12:21

Strefa Gazy jest dotknięta klęską głodu

Strefa Gazy jest dotknięta klęską głodu

Foto: PAP

Lazzarini, komisarz generalny UNRWA i podsekretarz generalny ONZ stwierdził, że obecnie w Strefie Gazy pracownicy agencji oraz lekarze i pracownicy organizacji humanitarnych „mdleją na służbie z głodu i wycieńczenia”. 

UNRWA

Agencja ONZ powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jej  celem jest niesienie pomocy i wspieranie rozwoju społecznego oraz humanitarnego palestyńskich uchodźców. Agencja działa na terenie Jordanii, Libanu, Syrii, Strefy Gazy oraz Zachodniego Brzegu, w tym we wschodnim Jerozolimie. Organizacja zapewnia edukację, opiekę zdrowotną, usługi społeczne, wsparcie finansowe, infrastrukturę, pomoc awaryjną, a także ochronę praw palestyńskich uchodźców. Zatrudnia ok. 30 tys. osób i jest finansowana głównie z dobrowolnych składek państw członkowskich. To jedyna agencja ONZ, której zadaniem jest wsparcie uchodźców z jednego, konkretnego regionu.

Strefa Gazy: Pomocy potrzebują nawet niosący pomoc

„Świadczący pomoc, w tym także pracownicy UNRWA z Gazy, także potrzebują obecnie pomocy, lekarze, pielęgniarki, dziennikarze, pracownicy humanitarni, wśród nich personel UNRWA, są głodni. Wielu mdleje z głodu i wycieńczenia w czasie wykonywania obowiązków” – napisał w oświadczeniu, zaprezentowanym przez rzecznika w Genewie, Lazzarini. 

Przedstawiciel ONZ skrytykował też dystrybucję pomocy humanitarnej przez amerykańską organizację Gaza Humanitarian Foundation, która zajmuje się tym od maja 2025 roku. Jak mówił pomoc świadczona przez tę organizację przypomina „sadystyczną, śmiertelną pułapkę”, ponieważ „snajperzy losowo otwierają ogień do tłumów (gromadzących się w punktach dystrybucji pomocy), jakby mieli licencję na zabijanie”. 

Izrael nie zgadza się na dystrybucję żywności i pomocy humanitarnej przez agencje ONZ ponieważ - jak przekonuje – są one zinfiltrowane przez Hamas. Hamas zaprzecza tym oskarżeniom. 

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Izrael wyprasza agencję ONZ

UNRWA szacuje, że ok. tysiąca Palestyńczyków zginęło od początku maja w izraelskich atakach na miejsca, w których dystrybuowano pomoc humanitarną. Agencja we wpisie z 21 alarmowała, że niedobory żywności w Strefie Gazy są tak duże, iż cena żywności na terenie enklawy wzrosła 40-krotnie. Tymczasem pomoc humanitarna zgromadzona przez UNRWA i przechowywana w magazynach poza Gazą wystarczyłaby, aby karmić całą populację enklawy przez trzy miesiące.

Palestyński resort zdrowia ze Strefy Gazy poinformował 22 lipca, że w ciągu doby w enklawie z głodu zmarło co najmniej 15 osób, w tym czworo dzieci. 

Izrael od 2 marca nie wpuszczał do Strefy Gazy pomocy humanitarnej, obecnie pozwala na wwożenie niewystarczającej ilości pomocy

Izrael 2 marca, po załamaniu się porozumienia o zawieszeniu broni zawartego między Izraelem a Hamasem 19 stycznia, wprowadził pełną blokadę Strefy Gazy niewpuszczając do niej żadnej pomocy humanitarnej. Była to forma presji na Hamas, która miała doprowadzić do uwolnienia przez palestyńską organizację mieszkańców Izraela uprowadzonych w czasie ataku na Izrael z 7 października 2023 roku i nadal przetrzymywanych na terytorium enklawy. W maju Tel Awiw zgodził się na ponowny wjazd pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, ale ilość tej pomocy, na której wjazd zgadza się Izrael, jest niewystarczająca. ONZ i organizacje humanitarne od dawna alarmują, że Strefie Gazy grozi klęska głodu. 

Tymczasem WHO poinformowała, że Izrael zaatakował siedzibę tej organizacji i główny magazyn w Dajr al-Balah, mieście położonym w centralnej części Strefy Gazy. W poniedziałek wschodnie i południowe dzielnice tego miasta były po raz pierwszy celem ataku izraelskich czołgów. Izraelska armia uważa, że w mieście mogą być przetrzymywani izraelscy zakładnicy. 

Strefa Gazy

Strefa Gazy

Foto: PAP

Reklama
Reklama

W czasie działań zbrojnych izraelskiej armii w Dajr al-Balah uszkodzone zostały budynki mieszkalne, meczety, zginęło też co najmniej trzech Palestyńczyków. 

W działaniach odwetowych, rozpoczętych przez Izrael przeciwko Hamasowi po ataku z 7 października 2023 roku, zginęło w Strefie Gazy już, według źródeł palestyńskich, ponad 58 tysięcy osób, z których większość stanowić mają cywile.

Lazzarini, komisarz generalny UNRWA i podsekretarz generalny ONZ stwierdził, że obecnie w Strefie Gazy pracownicy agencji oraz lekarze i pracownicy organizacji humanitarnych „mdleją na służbie z głodu i wycieńczenia”. 

Strefa Gazy: Pomocy potrzebują nawet niosący pomoc

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Konflikty zbrojne
Ukraińcy potwierdzają: Rosyjscy żołnierze weszli do Pokrowska
Konflikty zbrojne
Armenia nie chciała oddać Rosji jej żołnierza
Konflikty zbrojne
Międzynarodowa społeczność żąda pokoju w Strefie Gazy. Wspólne oświadczenie 26 państw
Konflikty zbrojne
Ukraińskie myśliwce pojawiły się nad jednym z państw NATO
Konflikty zbrojne
Izraelski atak na czekających na pomoc. Kilkadziesiąt ofiar. Palestyńczycy umierają z głodu
Reklama
Reklama