Lazzarini, komisarz generalny UNRWA i podsekretarz generalny ONZ stwierdził, że obecnie w Strefie Gazy pracownicy agencji oraz lekarze i pracownicy organizacji humanitarnych „mdleją na służbie z głodu i wycieńczenia”.
UNRWA
Agencja ONZ powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jej celem jest niesienie pomocy i wspieranie rozwoju społecznego oraz humanitarnego palestyńskich uchodźców. Agencja działa na terenie Jordanii, Libanu, Syrii, Strefy Gazy oraz Zachodniego Brzegu, w tym we wschodnim Jerozolimie. Organizacja zapewnia edukację, opiekę zdrowotną, usługi społeczne, wsparcie finansowe, infrastrukturę, pomoc awaryjną, a także ochronę praw palestyńskich uchodźców. Zatrudnia ok. 30 tys. osób i jest finansowana głównie z dobrowolnych składek państw członkowskich. To jedyna agencja ONZ, której zadaniem jest wsparcie uchodźców z jednego, konkretnego regionu.
Strefa Gazy: Pomocy potrzebują nawet niosący pomoc
„Świadczący pomoc, w tym także pracownicy UNRWA z Gazy, także potrzebują obecnie pomocy, lekarze, pielęgniarki, dziennikarze, pracownicy humanitarni, wśród nich personel UNRWA, są głodni. Wielu mdleje z głodu i wycieńczenia w czasie wykonywania obowiązków” – napisał w oświadczeniu, zaprezentowanym przez rzecznika w Genewie, Lazzarini.
Przedstawiciel ONZ skrytykował też dystrybucję pomocy humanitarnej przez amerykańską organizację Gaza Humanitarian Foundation, która zajmuje się tym od maja 2025 roku. Jak mówił pomoc świadczona przez tę organizację przypomina „sadystyczną, śmiertelną pułapkę”, ponieważ „snajperzy losowo otwierają ogień do tłumów (gromadzących się w punktach dystrybucji pomocy), jakby mieli licencję na zabijanie”.
Izrael nie zgadza się na dystrybucję żywności i pomocy humanitarnej przez agencje ONZ ponieważ - jak przekonuje – są one zinfiltrowane przez Hamas. Hamas zaprzecza tym oskarżeniom.