Wystąpienie Joe Bidena zakłócone przez kobietę wzywającą do zawieszenia broni w Gazie

Kobieta, przedstawiająca się jako rabin Jessica Rosenberg, przerwała wystąpienie Joe Bidena w czasie spotkania połączonego ze zbieraniem środków na kampanię wyborczą, wzywając do zawieszenia broni w wojnie Izraela z Hamasem.

Publikacja: 02.11.2023 05:59

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Biden przemawiał do ok. 200 osób, gdy kobieta przerwała jego przemówienie krzycząc: "Jako rabin, muszę wezwać pana do doprowadzenia do zawieszenia broni natychmiast".

USA za "humanitarną przerwą" w Strefie Gazy

W odpowiedzi prezydent USA stwierdził, że jego zdaniem "potrzebujemy przerwy". - Przerwa oznacza danie czasu na wydostanie więźniów - dodał.

Biały Dom wyjaśnił następnie, że Biden mówiąc o więźniach miał na myśli zakładników wywiezionych do Strefy Gazy przez Hamas po ataku z 7 października na Izrael. W wyniku ataku z 7 października w Izraelu zginęło ok. 1,4 tys. osób, a Hamas wziął ponad 240 zakładników w Izraelu.

Czytaj więcej

Wojna w Izraelu: Tysiące cudzoziemców uciekną ze Strefy Gazy

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że w działaniach zbrojnych podjętych przez Izrael zginęło 8 796 Palestyńczyków, w tym 3 648 dzieci.

"Przerwa" (ang. pause) to termin oznaczający chwilowe wstrzymanie walk podczas gdy zawieszenie broni (ang. ceasefire) oznacza porozumienie trwale zawieszające prowadzenie działań zbrojnych.

Izrael po 7 października rozpoczął operację odwetową w Strefie Gazy, której celem ma być zniszczenie Hamasu. Od weekendu izraelska armia prowadzi operację lądową w Strefie Gazy (wcześniej enklawa była ostrzeliwana z powietrza, lądu i morza).

To niesamowicie skomplikowane dla Izraelczyków. To również niesamowicie skomplikowane dla świata muzułmańskiego

Joe Biden o wojnie Izraela z Hamasem

Biały Dom już wcześniej deklarował, że popiera "humanitarną przerwę" w działaniach zbrojnych w Strefie Gazy, która pozwoliłaby na dostarczenie pomocy humanitarnej do enklawy oraz wynegocjowanie uwolnienia zakładników.

Biden po ataku Hamasu udzielił poparcia Izraelowi - już po ataku odwiedził ten kraj i zadeklarował przekazanie Izraelowi dodatkowej pomocy wojskowej. Jednocześnie jednak USA wzywają Izrael do przestrzegania zasad prowadzenia działań zbrojnych i dbanie o bezpieczeństwo cywili.

Joe Biden: Hamas to organizacja terrorystyczna

Kobieta, która zakłóciła w środę wystąpienie Bidena, została wyprowadzona przez ochronę wykrzykując "zawieszenie broni teraz".

Biden komentując jej zachowanie stwierdził, że "rozumie emocje narastające wokół konfliktu na Bliskim Wschodzie".

- To niesamowicie skomplikowane dla Izraelczyków. To również niesamowicie skomplikowane dla świata muzułmańskiego... Wspieram rozwiązanie dwupaństwowe (utworzenie państwa palestyńskiego - red.), wspierałem je od początku - podkreślił Biden.

- Fakt, który ma znaczenie to to, że Hamas jest organizacją terrorystyczną - zastrzegł.

Biden przemawiał do ok. 200 osób, gdy kobieta przerwała jego przemówienie krzycząc: "Jako rabin, muszę wezwać pana do doprowadzenia do zawieszenia broni natychmiast".

USA za "humanitarną przerwą" w Strefie Gazy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Świat jest bliski punktu, z którego nie ma odwrotu