Rosyjscy blogerzy: Rosyjskiej armii brakuje sprzętu, są problemy z morale

Wzdłuż całej linii frontu rosyjskim jednostkom ma brakować sprzętu, oddziały borykają się też z niskim morale - twierdzi w najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 22.08.2023 06:54

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 545

ISW powołuje się na doniesienia rosyjskich blogerów wojskowych w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej (m.in. w serwisie Telegram).

Rosyjska armia musi używać prywatnych samochodów żołnierzy?

Jeden z rosyjskich blogerów napisał, że rosyjskie siły - zwłaszcza jednostki z 20. Armii i 2. Armii, działające na wschodzie Ukrainy - mają zbyt mało lekkich pojazdów transportowych co utrudnia im właściwe wykorzystywanie sprzętu i obniża morale.

Bloger twierdzi, że rosyjscy żołnierze muszą rejestrować swoje prywatne samochody w Ministerstwie Obrony po czym pojazdy te "znikają lub są przerzucane gdzie indziej".

ISW pisze też o doniesieniach innego blogera, który twierdzi, że Rosjanom działającym w obwodzie chersońskim brakuje łodzi a rosyjska armia ignoruje apele w tej sprawie od 2 lipca.

Czytaj więcej

Ukraińskie drony znów nad obwodem moskiewskim. Są zniszczenia

Dowódca batalionu "Wostok" walczącego na południu Ukrainy, Aleksandr Chodakowski twierdzi, że Rosjanie mają problem z ogniem kontrbateryjnym po tym, gdy rosyjskiej armii zaczęło brakować zestawów artyleryjskich. Jednostki rosyjskie mają obecnie otrzymywać przestarzałe haubice D-20, które nie nadają się do ognia kontrbateryjnego.

Rosjanom ma brakować środków do prowadzenia ognia kontrbateryjnego zwłaszcza od dymisji na początku lipca gen. Iwana Popowa, dowódcy 58. Armii.

"Wciąż pojawiające się skargi rosyjskich żołnierzy wskazują, że rosyjski resort obrony nie chce lub nie jest w stanie zareagować na braki sprzętowe i problemy z niskim morale" - ocenia ISW. Jednocześnie jednak rosyjscy blogerzy wojskowi piszą o większej biegłości samych rosyjskich żołnierzy w prowadzeniu ognia kontrbateryjnego, co ISW tłumaczy "poprawą taktyki i uczeniem się na błędach". "Przedłużający się konflikt, opóźnienia w dostawach zachodniej pomocy dla Ukrainy, dają Rosjanom czas na poprawę" - zauważa think tank.

Rosjanie formują nowe armie, które mają trafić na południe Ukrainy

ISW pisze też, że Rosjanie formują nowe jednostki, które mają pozwolić na zluzowanie doświadczonych w boju oddziałów stacjonujących w obwodzie chersońskim, które mogłyby zostać przerzucone na inne odcinki frontu.

Brytyjski resort obrony podał 21 sierpnia, że rosyjska armia formuje 18. Armię z jednostek działających w obwodzie chersońskim, w tym z 22. Korpusu Armijnego.

Czytaj więcej

"New Yorker": Elon Musk rozmawiał z Putinem. Chciał odciąć Ukrainę od Starlinka

Nowa armia ma składać się głównie ze zmobilizowanych żołnierzy, a jej zadaniem będą działania obronne na południu Ukrainy.

Wciąż pojawiające się skargi rosyjskich żołnierzy wskazują, że rosyjski resort obrony nie chce lub nie jest w stanie zareagować na braki sprzętowe i problemy z niskim morale

Fragment analizy ISW

W Kraju Nadmorskim formowana ma być 25 Armia, złożona z ochotników rekrutowanych na Dalekim Wschodzie od połowy maja, która ma trafić do obwodów zaporoskiego i chersońskiego w grudniu 2023 roku. ISW przypomina, że latem 2022 roku Rosjanie sformowali 3. Korpus Armijny, złożony głównie z ochotniczych batalionów, który został w znacznej mierze rozbity w walkach w obwodzie charkowskim i w rejonie Bachmutu.

Skierowanie do walki nowych armii ma prawdopodobnie umożliwić przerzucenie doświadczonych jednostek z 49. Armii, które działają obecnie w obwodzie chersońskim, na inne odcinki frontu, by wzmocnić rosyjskie linie obronne - ocenia ISW.

ISW powołuje się na doniesienia rosyjskich blogerów wojskowych w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej (m.in. w serwisie Telegram).

Rosyjska armia musi używać prywatnych samochodów żołnierzy?

Pozostało 96% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?