Think tank: Kolejny rajd rosyjskich ochotników na terytorium Rosji

"Pododdziały rosyjskich, proukraińskich Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu 'Wolność Rosji' przeprowadziły kolejny rajd na terytorium obwodu biełgorodzkiego i mają nadal działać po rosyjskiej stronie granicy" - pisze w swojej analizie waszyngtoński think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 05.06.2023 06:53

Legion "Wolność Rosji" pokazuje nagrania ilustrujące walki w obwodzie biełgorodzkim

Legion "Wolność Rosji" pokazuje nagrania ilustrujące walki w obwodzie biełgorodzkim

Foto: Telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467

ISW pisze, że zdjęcia i nagrania opublikowane 4 czerwca pokazują natarcie formacji proukraińskich rosyjskich bojowników w kierunku wsi Nowaja Tawołżanka, znajdującej się ok. 3,5 km od granicy z Ukrainą.

Rosyjski gubernator nie zdecydował się na negocjacje ws. jeńców

Jak zauważa think tank gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, potwierdził, że w rejonie Nowej Tawołżanki toczyły się walki, a rosyjski resort obrony podał, że jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej i rosyjska straż graniczna uderzyły w "ukraińską grupę sabotażową i rozpoznawczą" w pobliżu tej miejscowości zmuszając ją do odwrotu.

Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolność Rosji" pokazały nagranie, na którym widać 12 rosyjskich jeńców

"Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że grupa sabotażowa i rozpoznawcza licząca ok. 20 osób wkroczyła do Nowej Tawołżanki bez pojazdów opancerzonych" - pisze ISW.

Jeszcze ok. 17 czasu moskiewskiego we wsi mieli przebywać proukraińscy rosyjscy bojownicy.

Czytaj więcej

Rosjanie twierdzą, że zatrzymali "dużą ukraińską ofensywę"

ISW pisze też, że Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolność Rosji" zaproponowały gubernatorowi obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesławowi Gładkowowi wymianę jeńców. Rosyjscy bojownicy mieli wziąć dwóch jeńców w pobliżu Nowej Tawołżanki. Przedstawiciele obu formacji domagali się, by Gładkow przybył do Nowej Tawołżanki o 17 czasu moskiewskiego i negocjował uwolnienie jeńców. Gładkow stwierdził, że jest gotów spotkać się z bojownikami na przejściu granicznym Szebekino. Ostatecznie Gładkow poinformował, że odrzucił propozycje bojowników, ponieważ był przekonany, że jeńcy już nie żyją. Tymczasem Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolność Rosji" pokazały nagranie, na którym widać 12 rosyjskich jeńców i zarzuciły gubernatorowi obwodu biełgorodzkiego brak odwagi. Jeńcy mieli zostać odesłani na Ukrainę.

Ataki na obwód biełgorodzki: Na władze Rosji spada krytyka

ISW pisze też, że rajdy na obwód biełgorodzki i ostrzał jego terytorium stają się centralnym punktem krytyki jaka spada na rosyjskie dowództwo wojskowe.

Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, wykorzystuje ataki na obwód biełgorodzki do krytykowania ministra obrony Rosji, Siergieja Szojgu, generała Aleksandra Łapina i szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerija Gierasimowa.

"Prigożin zaoferował negocjacje w sprawie zwolnienia jeńców wziętych do niewoli przez Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion 'Wolność Rosji' jeśli rosyjskie władze tego nie zrobią i w odpowiedzi na krytykę jego oferty stwierdził, iż Rosja ma problem z ludźmi, którzy mają 'jaja'" - pisze think tank w swojej analizie.

Jeden z wpływowych rosyjskich blogerów wojskowych zarzucił resortowi obrony Rosji, że ten nie finansuje formacji ochotniczych biełgorodzkiego obrony terytorialnej i nie uważa ochotników za kombatantów.

Igor Girkin, były rosyjski oficer, a obecnie przedstawiciel środowisk ultranacjonalistycznych twierdzi, że Kreml nie jest w stanie zrobić nic jeśli chodzi o sytuację w obwodzie biełgorodzkim bez kosztownego rozdzielenia posiadanych zasobów wojskowych.

ISW pisze, że zdjęcia i nagrania opublikowane 4 czerwca pokazują natarcie formacji proukraińskich rosyjskich bojowników w kierunku wsi Nowaja Tawołżanka, znajdującej się ok. 3,5 km od granicy z Ukrainą.

Rosyjski gubernator nie zdecydował się na negocjacje ws. jeńców

Pozostało 93% artykułu
Konflikty zbrojne
Generał z kraju NATO: Rosja zakłóca sygnał GPS na naszych wodach terytorialnych
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Konflikty zbrojne
Śmiertelne zagrożenie dla Floty Czarnomorskiej? Nowa broń Ukrainy
Konflikty zbrojne
Władimir Putin znalazł nowego Jewgienija Prigożyna?
Konflikty zbrojne
Kontrofensywa: Ukraińcy nacierają, tempo ofensywy Rosjan słabnie
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Konflikty zbrojne
Po kolejnym wypadku Australia rezygnuje z europejskich śmigłowców. Stawia na USA
Konflikty zbrojne
Zachodnie pancerze nie sprawdzają się na Ukrainie. Zostały zaprojektowane z myślą o innych rodzajach konfliktów