Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 273

Inicjatywa "Generatory nadziei", zapoczątkowana w środę przez przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę i Dario Nardellę, burmistrza Florencji i przewodniczącego Eurocities, sieci ponad 200 dużych miast europejskich, ma na celu dostarczenie energii do niezbędnych obiektów na Ukrainie, w tym szpitali, szkół, stacji wodociągowych, centrów pomocy, schronów i masztów telefonicznych. 

- Parlament Europejski i UE okazały niezwykłą solidarność z Ukrainą na froncie humanitarnym, wojskowym i finansowym. Teraz potrzebują praktycznego wsparcia, aby przetrwać zimę - powiedziała Metsola na konferencji prasowej. - Wzywam wszystkie miasta, miasteczka i regiony w całej Europie do przyłączenia się do akcji - zaapelowała.

Czytaj więcej

Boris Johnson: Niemcy chcieli szybkiego poddania się Ukrainy. Berlin: Nonsens

- Jako burmistrzowie, moi koledzy i ja wiemy, jak ważne są lokalne usługi - powiedział Nardella. - Możemy pomóc zapewnić, że miasta Ukrainy będą w stanie zarządzać swoim codziennym życiem w najlepszy możliwy sposób - dodał. - Musimy działać natychmiast. Nadchodzi zima, nie ma prądu i gazu, nie ma czasu do stracenia - przekonywał.

Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że Ukraina jest "dumna, że Europejczycy i ich instytucje stoją przy Ukrainie w odpowiedzi na terrorystyczną taktykę Rosji wobec ukraińskich cywilów."