Zapora na rzece Vuoksi w Imatrze jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Finlandii - pisze agencja AFP. Codziennie o tej samej porze zapora jest otwierana, a strumienie wody zaczynają przez nią płynąć przy akompaniamencie muzycznym. Jeśli o ile wcześniej była to muzyka fińskiego kompozytora Jana Sibeliusa, to od końca lipca otwarciu zapory towarzyszą dźwięki hymnu narodowego Ukrainy.

Wybudowana w 1929 roku zapora i korzystająca z niej elektrownia wodna jest popularną atrakcją zwłaszcza wśród rosyjskich turystów. Nawet caryca Katarzyna Wielka odwiedziła Imatrankoski w 1772 roku, gdy wodospad nie był jeszcze uregulowany.

Również w pobliskim mieście Lappeenranta co wieczór z ratusza, również popularnego wśród rosyjskich turystów, grany jest ukraiński hymn. - Celem jest wyrażenie silnego poparcia dla Ukrainy i potępienie rosyjskiej agresji – powiedział AFP burmistrz Lappeenranty Kimmo Jarva.

Finlandia, która dzieli 1300 km wschodniej granicy z Rosją, przygotowuje się do ograniczenia wydawania wiz turystycznych Rosjanom. Sondaż, opublikowany w zeszłym tygodniu przez fińskiego publicznego nadawcę Yle, pokazał, że 58 procent Finów opowiada się za takimi sankcjami, o które apelują władze Ukrainy.

Ponieważ loty z Rosji do UE zostały wstrzymane, Finlandia stała się krajem tranzytowym dla wielu Rosjan chcących podróżować dalej do Europy.