W skład brygady wchodzi kilka batalionów. Powiększenie batalionów NATO do tego poziomu oznaczałoby znaczne zwiększenie liczby żołnierzy państw NATO stacjonujących w państwach bałtyckich.

Litwa, podobnie jak Łotwa i Estonia regularnie apeluje o zwiększenie liczby żołnierzy państw NATO zarówno w krajach bałtyckich, jak i na całej wschodniej flance, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

- Litwa, wraz z innymi państwami wschodniej flanki NATO dąży do wzmocnienia grup bojowych NATO do poziomu brygady - oświadczył minister obrony tego kraju, Arvydas Anusauskas.

Czytaj więcej

Litwa chce szkolić ukraińskich żołnierzy na swoim terytorium

Anusauskas nie wskazał ilu żołnierzy miałyby liczyć takie brygady tłumacząc, że decyzja o rozbudowie sił NATO na flance wschodniej ma być podjęta na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie.

W 2017 roku NATO rozmieściło międzynarodowe bataliony liczące po ok. 1 000 żołnierzy w każdym z trzech krajów bałtyckich. Było to następstwo nieuznanej przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu przez Rosję.

Litwa, podobnie jak Łotwa i Estonia regularnie apeluje o zwiększenie liczby żołnierzy państw NATO w regionie

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę bataliony stacjonujące w krajach bałtyckich zostały powiększone - na Litwie stacjonuje obecnie ok. 1 600 żołnierzy NATO.