- Uważamy, że doradcy Putina nie przekazują mu, jak źle radzi sobie rosyjskie wojsko i jak rosyjska gospodarka została sparaliżowana przez sankcje - powiedział amerykańskiej stacji CNN przedstawiciel USA. - Wysocy rangą doradcy boją się powiedzieć (Putinowi - red.) prawdę - dodał.

Rozmówca CNN powołał się na odtajnione ustalenia amerykańskiego wywiadu. Dodał, iż Stany Zjednoczone mają informacje, że Władimir Putin dowiedział się o dezinformacji, co miało doprowadzić do rozłamu między prezydentem Rosji a czołowymi przedstawicielami Ministerstwa Obrony.

Czytaj więcej

Rosyjscy hakerzy mieli opanować sieć MSZ Węgier. Portal: Tajne dokumenty "otwartą księgą" dla Moskwy

- Mamy informacje, że Putin czuje się zwiedziony przez wojskowych. Teraz między Putinem a resortem (kierowanym przez Siergieja Szojgu - red.) sytuacja jest napięta, co wynika z braku zaufania Putina do kierownictwa ministerstwa - stwierdził amerykański oficjel.

Według niego, Putin nie wiedział, że w inwazji na Ukrainę biorą udział poborowi, co ma "być dowodem na wyraźne załamanie w przepływie informacji" kierowanym do prezydenta Rosji.

Czytaj więcej

Negocjacje Rosji i Ukrainy. Szef delegacji rosyjskiej komentuje przebieg rozmów z Kijowem

Wojna na Ukrainie trwa od ponad miesiąca. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożył sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.