Szułdrzyński: Wszystkim zależy na konflikcie o wybory

Prezydentowi, premier, liderom PiS i SLD zależy na pogłębianiu konfliktu, którego skutki mogą się okazać katastrofalne.

Aktualizacja: 24.11.2014 10:18 Publikacja: 24.11.2014 09:43

Michał Szułdrzyński

Michał Szułdrzyński

Foto: Fotorzepa

Wybory samorządowe, które jeszcze kilka tygodni temu wyglądać miały jak zwykły pierwszy pojedynek Ewy Kopacz z Jarosławem Kaczyńskim, stały się źródłem poważnego kryzysu.

Kłopot w tym, że logika politycznego działania sprawia, iż ten kryzys będzie się wyłącznie pogłębiał. Ponieważ główni gracze na scenie politycznej mają w tym swój interes. Na moment zawieśmy pytanie o uczciwość i rzetelność tych wyborów, tylko na chłodno przeanalizujmy, kto co może w tej sytuacji ugrać. Jest oczywiste, że swój interes mają liderzy PiS i SLD, którzy wezwali do powtórzenia wyborów. Jarosław Kaczyński nie spodziewał się, że te wybory dadzą mu władzę, tym bardziej, że sondaże pokazywały, iż przegra z PO. Wygrał o włos, władzy mieć i tak nie będzie. Zaś ciężkie grzechy PKW sprawiają, że PiS dostał politycznego tlenu.

Od wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej to PO miała polityczną inicjatywę. PiS wyglądał na zagubionego w nowej sytuacji. Nie bardzo też wiedział, jak zaraegować na politykę miłości, którą na początku zaczęła uprawiać Ewa Kopacz. Paradoksalnie więc taki przebieg wyborów jest Kaczyńskiemu na rękę, bo dzięki wzmożeniu moralnemu części społeczeństwa i komentatorów, przy bardzo wysokim poziomie emocji znów nadawać będzie mógł ton debacie publicznej. Kłopot jednak w tym, że efektem tego będzie powstanie silnego podziału społecznego – na tych, którzy wierzą oraz tych, którzy odrzucają wynik wyborów.

Sondaż dla „Rz" pokazuje, że ten podział w zasadzie nakłada się na podział smoleński – wiarę lub niewiarę w zamach. Niestety, w przypadku wyborów do czynienia mamy również z takim wyborem. Albo ufamy władzy i przyjmujemy wynik głosowania. Albo też nie mamy tej wiary i odrzucamy ustalenia PKW. Racjonalne argumenty – szczególnie przy takim poziomie anomalii (astronomiczny wynik PSL czy rekordowa liczba nieważnych głosów) – są tutaj zupełnie wtórne. Wierzysz w jedno, albo drugie, tertium non datur.

Dlatego też zarówno Ewa Kopacz, jak i Bronisław Komorowski w swych wypowiedziach również zachowują się bardzo politycznie. Im również trafiła się świetna okazja – oto znów jest szansa na silną polaryzację: straszny, antydemokratyczny, podpalający Polskę PiS i my, siły postępu, oświecenia, Europa i w ogóle. Dlatego też odrzucają wszelkie zarzuty, nie odnoszą się do niepokojących faktów, tylko grzmią na opozycję, że niszczy demokrację, kwestionując wynik wyborów. Wszystkich zaś, którzy syawiają niewygodne pytania, nazywają szaleńcami. Tak jak w przypadku PiS – jest to działanie racjonalne.

Interes polityczny i prezydenta, i premiera, i PO, i PiS (a nawet SLD, które zaczęło teraz grać z PiS-em przeciw „establishmentowi") jest w tym, by podkręcać emocje i podział. Z punktu widzenia opozycji to podział na fałszujących wybory i tych, którzy bronią demokracji. Z punktu widzenia władzy to podział na tych, którzy bronią porządku oraz szaleńców podpalających Polskę. Niestety, ten podział będzie niezwykle niebezpieczny dla Polskiej demokracji.

Historia smoleńskich podziałów pokazuje, że łatwo jest wykopać rów, który podzieli Polaków, ale zakopać go jest znacznie trudniej. A z wojny i chaosu w Polsce najbardziej cieszyć się będą nasi wrogowie. Na Kremlu, podejrzewam, wielka radość z tego powodu, że nasza klasa polityczna, która przez ostatnie miesiące była dość zjednoczona wydarzeniami na Ukrainie, znów pogrąży się w zapasach.

Dlatego dla Polski najlepiej by było, gdyby strony siadły do stołu i wypracowały kompromisowe rozwiązanie. Nie oczekuję od prezydenta tego, że będzie dalej obrażał tych, którym trudno jest uwierzyć w wyniki wyborów, ale tego, że wzniesie się nad swój polityczny interes i na przykład zwoła okrągły stół, przy którym wraz z premier Kopacz, liderami PiS i SLD Jarosławem Kaczyńskim i Leszkiem Millerem oraz szefami innych partii, wspólnie konstruktywnie zastanowią się, jakie wyciągnąć wnioski z tej sytuacji i jak wyjść z głębokiego kryzysu zaufania, którego skutki dla Polski będą opłakane.

Wiem jednak, że tak się nie stanie. Bo każdej ze stron zależy na tym, by ten kryzys wzmacniać. Niestety.

Komentarze
Michał Szułdrzyński: Co afera mieszkaniowa mówi nam o Karolu Nawrockim?
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Czy Friedrich Merz będzie ukochanym kanclerzem Polaków?
Komentarze
Joanna Ćwiek-Świdecka: Jak sztuczna inteligencja zmienia egzamin maturalny?
Komentarze
Jacek Nizinkiewicz: Kłamstwo Karola Nawrockiego odsłania niewygodne fakty. PiS ma problem
Komentarze
Bogusław Chrabota: Alcatraz, czyli obsesja Donalda Trumpa rośnie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku