Bogusław Chrabota: Donald Tusk nie miał wyboru w sprawie Polaków w Ukrainie

Deklarując udział Wojska Polskiego w misji rozjemczej polski premier postąpiłby nierozważnie, a przede wszystkim złamał prawo. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy tam być. To kwestia polskiej racji stanu.

Publikacja: 19.02.2025 20:16

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

W dyskusji o stanowisku premiera Tuska wielu zarzuca mu koniunkturalizm i kierowanie się sondażami. To prawda; ale proszę mi dziś pokazać polityka, który sondażami się nie kieruje. Chcemy tego, czy nie, sondaże rządzą polityką i w populistycznym chaosie, zwłaszcza przed wyborami, Tusk deklarując publicznie udział Wojska Polskiego w misji rozjemczej, naraziłby się na wycie ze strony prawicy, że nieodpowiedzialnie wysyła naszych chłopców na rzeź. Jakby się to przełożyło na prezydencką kampanię wyborczą, świetnie wiemy. To merytoryka.

Nie wiemy, kto będzie organizował misję

Inną stroną merytoryki jest podejmowanie takiej decyzji w stosownym czasie i okolicznościach. Nie wiemy, kto organizuje misję, kto jej przewodzi, NATO, czy ONZ, koalicja sojusznicza pod patronatem USA, czy może europejskich sojuszników Ukrainy. I kto będzie stosował zaproszenie dla Warszawy.

Czytaj więcej

Estera Flieger: Czego w sprawie Ukrainy nie mówi premier Donald Tusk

Można sobie wyobrazić przynajmniej kilku takich, którym się nie odmawia. I jeszcze jedno: rola polskiego wojska może być bardzo różna. Właśnie ze względu na polsko – rosyjskie zaszłości i w obawie przed prowokacją, Polacy mogliby uczestniczyć w tej misji w innej formie, niż wysyłanie oddziałów bojowych. Mogliby się zająć logistyką, funkcjami rozpoznawczymi, sztabowymi, czy pracą saperską. Sprawa formy udziału jest więc też kwestią otwartą. I sprawa ostatnia, fundamentalna i ściśle formalna.

Kto wysyła polskie wojsko za granicę? Bo nie premier

Zgodnie z polskim prawem decyzję o wysłaniu sił zbrojnych za granicę podejmuje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, nie premier. Artykuł 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa stanowi jednoznacznie: 1.  O użyciu jednostek wojskowych poza granicami państwa postanawia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek: 1) Rady Ministrów - w sytuacjach określonych w art. 2 pkt 1 lit. b (misje pokojowe).

 O użyciu jednostek wojskowych poza granicami państwa postanawia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rady Ministrów

W tej sytuacji złożenie publicznej deklaracji przez Donalda Tuska o włączeniu się Polski do misji rozjemczej w Ukrainie byłoby nie tylko uzurpatorskie, ale jednoznaczne z poważnym złamaniem prawa. A tego polski premier nie mógł się dopuścić. Osobiście należę do tych, którzy uznają udział polskiego wojska w stabilizacji sytuacji po zawieszeniu ognia w Ukrainie za potrzebny. To nasza racja stanu i moralny obowiązek. Nie można jednak tego czynić bez namysłu i ze złamaniem prawa. Donald Tusk stanął na wysokości zadania.

Komentarze
Michał Szułdrzyński: Co łączy sprawę wiceministra Szejny z czatem na Signalu, na którym planowano atak na Jemen
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Komentarze
Jędrzej Bielecki: Prawdziwy sekret Białego Domu – Donald Trump nienawidzi Europy
Komentarze
Joanna Ćwiek-Świdecka: „Kto nie pije, ten kabluje”, czyli wszyscy współwinni wiceministra Andrzeja Szejny
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Wyciek do „The Atlantic”, czyli rządzący światem jak dzieci
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Komentarze
Bogusław Chrabota: Dlaczego Karol Nawrocki walczy z wiatrakami?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście