19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 05:07 Publikacja: 15.05.2023 03:00
Moskwa, 19.08.1984. Zawody Przyjaźni (na zdjęciu: lekkoatleta, biegacz na średnich i długich dystansach Bogusław Mamiński)
Foto: PAP/Teodor Walczak
To byłaby powtórka z historii, gdyż w roku 1984, tuż po zbojkotowanych przez ZSRR i jego zniewolonych sojuszników igrzyskach w Los Angeles zorganizowano w Moskwie zawody – rekompensatę dla tych, którzy do Kalifornii polecieć nie mogli. Taki był plan, ale niewiele z tego wyszło.
Byłem na tych pseudoigrzyskch i pamiętam przede wszystkim otwarcie, gdy na stadion wjechały papierowe czołgi, a tłum na murawie powitał je jak zwiastun wolności dla uciśnionych narodów. Wciąż mam też w oczach wcale nietajony uśmiech dziennikarzy, gdy kubański gwiazdor Alberto Juantorena (o zwycięstwo w biegu na 800 m walczył z nim Ryszard Ostrowski i obu przyznano złote medale) zapewniał, jaki jest szczęśliwy, że może kończyć karierę w bratniej Moskwie, a nie wrażym Los Angeles.
Oni tylko na to czekają. Nie ma bardziej mobilizującej widzów perspektywy niż ryzyko likwidacji ulubionej stacji. Miliony ludzi na ulicach i transparenty z hasłami o obronie wolności słowa. Nie wolno dopuścić, by to stało się politycznym faktem.
Zignorowanie przez Polskę decyzji Międzynarodowego Trybunały Karnego w sprawie premiera Izraela Beniamina Netanjahu będzie miało długofalowe konsekwencje w kluczowych dla nas sprawach: bezpieczeństwa i praworządności.
Polski prezydent nie został zaproszony przez Donalda Trumpa ani do jego rezydencji w Mar-a-Lago po wygranych wyborach, ani na inaugurację jego prezydentury 20 stycznia. Paradoksalnie to może okazać się dla Polski dobrą wiadomością.
Donald Trump przeraża sojuszników swoimi wypowiedziami podważającymi nienaruszalność granic na świecie. Ale przede wszystkim sam sobie wytrąca główny argument w negocjacjach z Putinem.
Marszałek Szymon Hołownia ogłosił daty wyborów prezydenckich. Dzień Dziecka to idealny termin na święto polskiej demokracji, znakomicie oddający nie tylko poziom naszych sporów, ale i dziecinną wręcz niechęć do jakiekolwiek formy pogodzenia się.
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w świat sportu, zmieniając sposób treningu, analizowania rozgrywek i zarządzania drużynami. Pozwala tworzyć spersonalizowane programy treningowe i wspomaga sędziów sportowych.
Bardzo ważne jest, żebyśmy znali swoje granice i rozumieli konsekwencje ich przekraczania. Mam wrażenie, że wiele osób uważa za normę mocno przekroczony próg zmęczenia - mówi Zofia Szawernowska, psycholog sportu, mistrzyni świata i Europy w grapplingu.
Boisko „Orlik” w Puławach kilka lat temu musiało ograniczyć swojej działalność, gdyż mieszkające obok małżeństwo poskarżyło się na hałas. Teraz prezydent miasta może trafić do aresztu.
- Polska siatkówka to nieprzerwana taśma produkcyjna i dopływ talentów się nie zatrzyma, tyle że młodym jest się coraz trudniej wybić, bo liga jest silna - mówi trzykrotny wicemistrz Europy, siatkarski ekspert Wojciech Drzyzga.
Ostatnia aktywność Prezydenta RP, który skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą m.in. parytety płci we władzach związków sportowych nakazuje rozważyć przyczyny pominięcia w nim mechanizmów wymuszających zasadę równości w sporcie, zakotwiczonych w europejskim soft law.
„ Biorąc pod uwagę Pańskie zabiegi o objęcie zaszczytnej funkcji członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, reprezentującego nasz kraj, wyrażam najwyższe zdumienie brakiem Pańskiego podpisu pod ustawą” – napisał minister sportu Sławomir Nitras w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.
Analitycy z firmy Strava opublikowali swój doroczny raport dotyczący aktywności fizycznej jej użytkowników. Z raportu wynika jednak też pewna ciekawa obserwacja dotycząca użytkowników Stravy z pokolenia Z.
II wojna światowa dla wielu wybitnych sportowców okazała się najtrudniejszymi zawodami w życiu. Nie wszyscy ją przetrwali.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas