Sami musimy szanować naszą historię

We wtorek do Warszawy przybywa Bernd Neumann, minister stanu ds. kultury rządu RFN. Gość będzie zachęcać polskie władze do współpracy w tworzeniu ośrodka pamięci o Niemcach, którzy uciekli lub zostali deportowani z naszych ziem zachodnich i północnych.

Publikacja: 04.02.2008 21:37

Waga, jaką rząd Angeli Merkel przywiązuje do powstania i kształtu widocznego znaku, ostro kontrastuje ze stosunkiem gabinetu Donalda Tuska do naszej polityki historycznej.

Wiadomo już, że resort kultury wycofuje się z pomysłu budowy Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu. Niewiele lepsze widoki na przyszłość ma też Muzeum Historii Polski.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski, gdy objął swój urząd, zaczął od krytyki jakości projektów nowych placówek, jakie powstały za rządów jego poprzedników. I miał do tego prawo. Ale nawet jeśli plany te go nie zachwyciły, to przecież nikt nie bronił mu powołać nowych lepszych zespołów, które z nowym impetem podjęłyby tamte projekty. Minister zaś zmienia linię i mówi wprost – niepokoi się, że Polska stanie się krajem cmentarzy i muzeów.

Zwrot jest zaskakujący, tym bardziej że akurat minister Zdrojewski wydawał się osobą o dość konserwatywnych poglądach, która jest w stanie zrozumieć znaczenie polityki historycznej. Wydawać by się mogło, że jako wrocławianin powinien też widzieć potrzebę zbudowania tożsamości mieszkańców Dolnego Śląska, w której obok szacunku dla przedwojennej przeszłości tej ziemi powinno być miejsce na dumę z wysiłku, jaki przybysze z Kresów Wschodnich włożyli w odbudowę dolnośląskich miast i wsi.

Dzieje się inaczej. W czasie gdy nasi zachodni sąsiedzi zaczynają traktować swoją historię niezwykle serio i budują muzeum "wypędzeń", minister Zdrojewski się zastanawia, czy kogokolwiek zainteresuje opowieść o polskim Wrocławiu. Gdy jedna z najważniejszych gazet rosyjskich ponownie przypisuje mord katyński Niemcom, polski rząd na boczny tor spycha ideę budowy muzeum naszych dziejów i wraca do krytyki polskiego cierpiętnictwa.

Jeśli od innych wymagamy, by szanowali naszą historię – najpierw szanujmy ją sami.

Skomentuj na blog.rp.pl

Komentarze
Jerzy Haszczyński: Czy Friedrich Merz będzie ukochanym kanclerzem Polaków?
Komentarze
Joanna Ćwiek-Świdecka: Jak sztuczna inteligencja zmienia egzamin maturalny?
Komentarze
Jacek Nizinkiewicz: Kłamstwo Karola Nawrockiego odsłania niewygodne fakty. PiS ma problem
Komentarze
Bogusław Chrabota: Alcatraz, czyli obsesja Donalda Trumpa rośnie
Komentarze
Jędrzej Bielecki: Trump to sojusznik wysokiego ryzyka dla Nawrockiego
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku